Srbsko: Členství v EU už není ten velký sen, přesto zůstalo naším cílem

Začlenění do Evropské unie ztrácí pro kandidátské země na Balkáně na půvabu, a to kvůli migrační krizi a možnosti vystoupení Británie. Řekl to dnes v Londýně srbský premiér Aleksandar Vučić, který ale zdůraznil, že vstup do EU zůstává pro Srbsko nadále hlavním politickým cílem.

Srbský premiér Aleksandar Vučić
22.2.2016 17:35   |  

„Evropská unie, o niž my všichni (balkánské země) usilujeme, ztratila svou magickou moc,“ uvedl Vučić na konferenci, kterou v britské metropoli uspořádala Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). „Ano, my všichni se chceme připojit, ale už to není ten velký sen, jak tomu bylo v minulosti,“ dodal podle agentury Reuters.

Balkánské země velmi citelně zasáhla současná migrační krize, při níž EU loni zaplavil více než milion migrantů prchajících před válkami a chudobou z Blízkého východu, Asie a z Afriky. Většina těchto běženců si k cestě do bohatých západních zemí vybrala takzvanou balkánskou trasu, vedoucí přes Řecko, Makedonii, Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko.

Vučić také poukázal na nepříznivé dopady případného vystoupení Británie z EU. „Když vidíte, že přinejmenším 50 procent lidí v Británii říká, že chtějí odchod (z EU), tak to má dopad na veřejnost,“ řekl.

Z balkánských států jsou už členy unie Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko a Chorvatsko. Status kandidátské země mají vedle Srbska Albánie, Černá Hora, Makedonie a Turecko. Bosna podala v únoru žádost o členství a Kosovo na příležitost ještě čeká.


Čtěte také:

EU zahájila přístupové rozhovory se Srbskem, dokončit je může za pět let

Evropské Politico: Srbové se k uprchlíkům chovají dobře kvůli vlastní zkušenosti

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web