Stalin se vrací: lokální ruští komunisté ho chtějí zapojit do kampaně | E15.cz

Stalin se vrací: lokální ruští komunisté ho chtějí zapojit do kampaně

Stalin se vrací: lokální ruští komunisté ho chtějí zapojit do kampaně
Josif Stalin
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons

ČTK

Ruští komunisté, kteří představují druhou nejsilnější politickou stranu v zemi, hodlají do kampaně před zářijovými parlamentními volbami zapojit i sovětského diktátora Josifa Stalina. Nejde jen o volební slib nové industrializace země po Stalinově vzoru či odhalování nových pomníků a bust.

Stranická konference v povolžském městě Penza nastolila požadavek zrušit závěry 20. sjezdu sovětských komunistů, který v roce 1956 odsoudil Stalinův „kult osobnosti“. Upozornil na to dnes liberální list Kommersant. Požadavek z Penzy je adresován stranickému sjezdu, který se bude konat příští měsíc v Moskvě. Projev Stalinova nástupce Nikity Chruščova, ve kterém odhalil diktátorovy zločiny, obsahoval „mnoho pomluv a lží“, vysvětlil deníku oblastní tajemník Georgij Kamněv.

Ústřední výbor podle Kommersantu slíbil návrh zvážit. Ostatně požadavek na Stalinovu rehabilitaci nedostal poprvé, ale stejně jako v předchozích případech jej chce přeposlat spolku nástupnických stran po někdejší Komunistické straně Sovětského svazu. Sám červnový sjezd má „pouze technicky“ schválit kandidáty na poslance a volební program. V něm komunisté zkusí oslovit Rusy slibem „nové industrializace, s využitím stalinských zkušeností“.

Krok před ostatními

Komunisté v Penze jsou v tomto směru nejspíše zase krok před ostatními. Loni v září v půlmilionovém městě vzdáleném asi 650 kilometrů jihovýchodně od Moskvy odhalili Stalinovi bustu a v prosinci otevřeli „Stalinovo středisko“ za účelem „popularizace a aktualizace stalinské praxe“. O zkušenosti jsou ochotni se podělit s celou zemí.

Stalinova krutovláda si podle historiků vyžádala miliony obětí. Ale Stalin zůstává populární jako strůjce válečného vítězství. Podle březnového průzkumu nezávislého střediska Levada si půlka Rusů myslí, že Stalin sehrál v dějinách kladnou roli.

Podle sociologa Lva Gudkova se názor veřejnosti na Stalina zlepšoval od počátku tisíciletí, kdy přišel k moci Vladimir Putin. Ale vrchol diktátorovy popularity minul před deseti lety a od té doby roste jen lhostejnost. Rehabilitace Stalina by tak podle Gudkova mohla voliče spíše odehnat, než přilákat. „Mlátí prázdnou slámu, čili (komunisté) nadělají hodně hluku, ale nic z toho nevzejde,“ shodl se politolog Valentin Manujlov.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!