Starosta Londýna: Obama by se neměl plést do hlasování o odchodu z Unie

Londýnský starosta a čelný zastánce odchodu Británie z Evropské unie Boris Johnson dnes řekl, že přímé zasahování amerického prezidenta Baracka Obamy do kampaně před referendem k členství Británie v unii by bylo velkou chybou a "ostudným pokrytectvím". Reagoval tak na nedělní zprávu, že Obama při dubnové návštěvě Británie hodlá veřejně podpořit zastánce členství v unii.

 Boris Johnson
14.3.2016 16:15   |  

Johnson očekává, že Obama Britům zopakuje své loňské varování, že Spojené království odchodem z EU ztratí vliv ve světě. Bylo by to podle starosty pokrytecké, protože Spojené státy brání svou vlastní svrchovanost až s „hysterickou opatrností“ a samy by podmínky členství v unii nepřipustily.

„Náš nejvýznamnější spojenec nás bude informovat, že je v našem zájmu zůstat v EU. A to bez ohledu na to, za jak špatnou tuto organizaci pokládáme. A nemají vadit ztráta svrchovanosti, náklady a byrokracie a nekontrolované přistěhovalectví,“ napsal Johnson ve svém pravidelném sloupku v deníku The Daily Telegraph.


Přečtěte si: Brexit vyvolá desetiletí nejistoty, varuje Londýn


Obama se nikdy netajil přesvědčením, že Británie má zůstat v Evropské unie. The Daily Telegraph v neděli s odvoláním na nejmenované vládní zdroje uvedl, že Obama navštíví koncem dubna Británii, kde bude osobně přesvědčovat Brity, aby v referendu 23. června hlasovali pro setrvání země v Evropské unii.

Zásah prezidenta Spojených států do kampaně bude mít pro její další průběh podle listu zásadní význam. A to hlavně poté, co nejnovější průzkum agentury ComRes pro list The Independent naznačil, že výsledek hlasování 23. června bude nejspíš velmi těsný.


Čtěte také:

Londýnský starosta podpoří brexit, Britové na něj podle průzkumů dají

Brexit: do arény vstupují velké firmy, nechtějí přijít o snadný přístup na evropský trh

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web