Štětina pozval do europarlamentu „Bílého vůdce" praporu Azov

Europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) pozval do Evropského parlamentu velitele ukrajinského dobrovolnického praporu Azov, který loni v červnu prohlásila americká Sněmovna reprezentantů za neonacistický. Europoslanec počítá s tím, že návštěva velitele Andrije Bileckého, vyvolá kritiku jeho kolegů z Evropského parlamentu. Ultrapravicový radikál Bileckyj je šéfem Sociálně nacionálního sdružení, které je volně spojeno s ukrajinským Pravým sektorem. Je znám pod bojovou přezdívkou Bílý vůdce.

 Dobrovolnický batalion Azov
28.7.2015 14:50   |  

„Dobrovolnické prapory jsou významnou reálnou politickou a vojenskou silou na východní Ukrajině. Nemluvit s nimi a nevědět kdo jsou, znamená nemít zájem o řešení tohoto konfliktu,“ zdůvodnil Štětina pozvánku pro Bileckého. „Nechť on sám objasní pozice svého hnutí,“ dodal europoslanec.

Štětina byl na Ukrajině od doby, kdy tam vypukla válka již několikrát. Během své poslední cesty navštívil tři dobrovolnické bataliony - Azov, Pravý sektor a Donbas. Bojovníci z těchto skupin podle jeho názoru nejvíce přispěli k tomu, že východní část Ukrajiny zcela neovládli proruští separatisté. Štětina je zároveň přesvědčený, že představují politickou sílu, která se může zapojit do řešení konfliktu.

„Odehrává se tam postupný poměrně pomalý politický přerod těch střílejících mladých mužů v politicky uvažující mladé muže,“ řekl Štětina. Důkazem této tendence je podle něj i to, že velitelé všech tří batalionů, které navštívil, jsou členy ukrajinského parlamentu.


Přečtěte si: V Donbasu postřelili pozorovatele OBSE. Situace zůstává stabilně napjatá


List The Washigton Post přitom nedávno napsal, že Azov může obrátit zbraně i proti Kyjevu, pokud se rozhodne pro politické, nikoli vojenské řešení konfliktu na východě země.

Štětina, který jako novinář psal o válce v Čečensku, také připustil, že tyto politické síly se budou ideologicky blížit pravicovému extremismu. „Není vyloučeno, že se budou měnit v hnutí velmi pravého střihu, neboť nacismus v jednotlivostech najdete ve všech paramilitantnich skupinách na světě,“ uvedl.

Podle západního tisku však vyznává tisícovka příslušníků praporu Azov „otevřeně neonacistické názory“. Bojový prapor Azova nese vyobrazení symbolu hitlerovské divize SS Das Reich, příslušníci praporu propagují teze o převaze bílé rasy a autokratické diktatuře.

Štětina ale vyvracel, že by bataliony tvořili převážně mladí neonacisté. Takové představy jsou podle Štětiny důsledkem propagandistických zpráv.

„Ruská propaganda, která dělá ze všech obránců Ukrajiny v podobě dobrovolnických batalionů nacisty, vítězí,“ prohlásil. „Je to záležitost, která je marginální. Vedení těch praporů ví, že to škodí a bojují proti tomu,“ míní Štětina.

Symboly SS? Údajně protest proti mainstreamu

Na druhou stranu přiznal, že symboly naznačující příklon k nacismu u rekrutů viděl. „Viděl jsem tam sedmnáctiletého kluka s vyholenou hlavou a vytetovaným znakem SS na krku. Ale to je v podstatě takový protest proti mainstreamové politice, jak to ti mladí mají. A vyjadřují to nejrůznějším způsobem,“ myslí si europoslanec.

Podobné projevy některých členů dobrovolnických praporů jsou podle Štětiny důvodem, proč se návštěva Bileckého v Evropském parlamentu zřejmě neobejde bez kritických komentářů. „Očekávám vesměs negativní reakce,“ šetřil optimismem Štětina.

Extrémně uvažující jedince lze ovšem podle Štětiny najít v každé společnosti, i v českém parlamentu. „Myslím, že percentuelně máme v parlamentu více nacistů, než mají azovští ve svém středu,“ poznamenal kriticky.


Čtěte také:

Na Ukrajině bojuje i Čech. Separatisté mají svou „cizineckou legii“

Separatisté stáhli zbraně z klidných oblastí. U Doněcku zůstaly

Proruští mladíci se samopaly v ruce. To jsou Slovenskí branci

Separatisté uznávají podřízenost Kyjevu, žádají ale rozsáhlou autonomii

Města na východě Ukrajiny jsou pod těžkou palbou, hlásí armáda i povstalci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web