Střední Evropa jedná o budoucnosti v Evropské unii | E15.cz

Střední Evropa jedná o budoucnosti v Evropské unii

Střední Evropa jedná o budoucnosti v Evropské unii
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk
6. září 2016 • 13:57
Předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky budou dnes na okraj Ekonomického fóra v polské Krynici jednat o budoucnosti Evropské unie po odchodu Velké Británie a o spolupráci V4 s Ukrajinou. Český premiér Bohuslav Sobotka se na summitu poprvé setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Hrojsmanem.

Sobotku čeká kromě schůzky ve formátu V4 plus Ukrajina také samostatné jednání s Hrojsmanem. „Bude mě zajímat, jaká je aktuální bezpečností situace na Ukrajině,“ uvedl Sobotka před odletem na summit. „Také se zeptám, jak Ukrajina přispívá k plnění minských dohod, a jak vnímá působení Ruska,“ dodal s tím, že během podzimu bude o plnění dohod mezi Ukrajinou a Ruskem jednat Evropská rada. Hrojsmana se Sobotka hodlá ptát také na to, jak postupuje zavádění reforem a dalších opatření spojených s asociační dohodou Ukrajiny s EU.

Premiéři zemí V4 se také v Krynici setkají naposledy před bratislavským summitem EU. „Česká republika má jasnou linii a jasné priority pro budoucí tvář Evropy. Jedná se o posílení bezpečnosti, ochranu vnějších hranic a do budoucna také o společnou evropskou armádu. Druhou linií je posílení prosperity a soudržnosti, aby se snižovaly rozdíly v životní úrovni mezi jednotlivými částmi unie,“ uvedl premiér

Ačkoliv například Maďarsko a Slovensko podporují omezení či zrušení evropských sankcí proti Rusku, podle Sobotky jejich revize nyní nepřipadá v úvahu. „Sankce jsou propojeny s plněním minských dohod, tady se V4 shoduje. Pokud budou minské dohody plněny, otevírá se prostor pro to, aby byly protiruské sankce sníženy. Není ale možné nerespektovat územní integritu Ukrajiny,“ řekl.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!