Střední Evropa jedná o budoucnosti v Evropské unii | E15.cz

Střední Evropa jedná o budoucnosti v Evropské unii

Střední Evropa jedná o budoucnosti v Evropské unii
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk

Štěpán Bruner

Předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky budou dnes na okraj Ekonomického fóra v polské Krynici jednat o budoucnosti Evropské unie po odchodu Velké Británie a o spolupráci V4 s Ukrajinou. Český premiér Bohuslav Sobotka se na summitu poprvé setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Hrojsmanem.

Sobotku čeká kromě schůzky ve formátu V4 plus Ukrajina také samostatné jednání s Hrojsmanem. „Bude mě zajímat, jaká je aktuální bezpečností situace na Ukrajině,“ uvedl Sobotka před odletem na summit. „Také se zeptám, jak Ukrajina přispívá k plnění minských dohod, a jak vnímá působení Ruska,“ dodal s tím, že během podzimu bude o plnění dohod mezi Ukrajinou a Ruskem jednat Evropská rada. Hrojsmana se Sobotka hodlá ptát také na to, jak postupuje zavádění reforem a dalších opatření spojených s asociační dohodou Ukrajiny s EU.

Premiéři zemí V4 se také v Krynici setkají naposledy před bratislavským summitem EU. „Česká republika má jasnou linii a jasné priority pro budoucí tvář Evropy. Jedná se o posílení bezpečnosti, ochranu vnějších hranic a do budoucna také o společnou evropskou armádu. Druhou linií je posílení prosperity a soudržnosti, aby se snižovaly rozdíly v životní úrovni mezi jednotlivými částmi unie,“ uvedl premiér

Ačkoliv například Maďarsko a Slovensko podporují omezení či zrušení evropských sankcí proti Rusku, podle Sobotky jejich revize nyní nepřipadá v úvahu. „Sankce jsou propojeny s plněním minských dohod, tady se V4 shoduje. Pokud budou minské dohody plněny, otevírá se prostor pro to, aby byly protiruské sankce sníženy. Není ale možné nerespektovat územní integritu Ukrajiny,“ řekl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!