Stropnický: Maďaři nás požádali o další policisty nebo automobily | E15.cz

Stropnický: Maďaři nás požádali o další policisty nebo automobily

Stropnický: Maďaři nás požádali o další policisty nebo automobily
Ministr obrany Martin Stropnický
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Maďarsko už poslalo Česku požadavek na pomoc při ochraně hranice proti uprchlíkům. Chce policisty, automobily nebo stavební stroje. Během jednání Bezpečnostní rady státu to sdělil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Předpokládá, že by armáda do Maďarska mohla v druhé vlně vyslat více než 25 vojáků, o kterých rozhodla vláda v pondělí.

„Maďarům chybí určitá technika, i třeba takzvaná běžná, jako jsou nákladní automobily, stavební stroje, ten seznam je relativně dlouhý,“ řekl Stropnický s tím, že se s ním seznámil během jednání rady. „Budeme to teprve vyhodnocovat, co z toho můžeme, co z toho můžeme méně a co z toho nemůžeme,“ dodal. Ve čtvrtek bude o tématu jednat s maďarským ministrem obrany při aliančním setkání v Bruselu.

Počet vojáků, který by do Maďarska zamířil, nebyl podle ministra definován. Bude záležet na počtu techniky, kterou by Česko mohlo poskytnout. Do Maďarska by tak poté byla poslána především obsluha těchto strojů. „Odhadoval bych to na více než 25,“ poznamenal Stropnický. Právě 25 vojáků by do Maďarska mělo zamířit příští týden společně s pěticí nákladních automobilů, vrtnou soupravou a deseti polními kuchyněmi. O této pomoci vláda rozhodla v pondělí.

Maďarům chybí určitá technika, i třeba takzvaná běžná, jako jsou nákladní automobily, stavební stroje, ten seznam je relativně dlouhý

„Nejde o to, aby český voják chodil po maďarské hranici, to jsem i říkal, že to asi by ani Maďaři nechtěli. Tomu rozumím, má to i svou psychologickou rovinu,“ poznamenal. Česká pomoc by se měla týkat především techniky nebo prostředků na případné rozšíření hraničního plotu.

Podle Stropnického je v seznamu i požadavek na vyslání policistů. „Ten není úplně nízký, myslím, že to je něco přes 100,“ poznamenal s tím, že neví, jak se k požadavku postaví ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Česko chce pomoc Maďarsku koordinovat ve spolupráci s visegrádskou čtyřkou. O tématu bude proto jednat s kolegy z Polska, Slovenska a Maďarska Chovanec.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!