Sulík trvá na tom, že euroval nepodpoří

20.9.2011 15:07   |  

Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka nadále dělá starosti zbytku slovenské koalice. Její poslanci stále odmítají schválit změny v záchranném fondu eurozóny. „Nikdy nebudeme podporovat nezodpovědnou politiku některých států. Jsme přesvědčeni, že lidi na Slovensku nemůžeme obětovat,“ prohlásil Sulík na tiskové konferenci.

Strana nechce slučovat hlasování o takzvaném eurovalu s vyjadřováním důvěry vládě. Varuje, že by to vedlo k návratu sociální demokracie k moci. Podle Sulíka je proto nepředstavitelné, že by spojení hlasování o eurovalu a osudu kabinetu podpořila premiérka Iveta Radičová.

Uvedl, že ji považuje za slušného člověka, který by určitě nechtěl přispět k opětovné vládě Roberta Fica. Ministr financí Ivan Mikloš z největší koaliční strany, Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany včera ale oznámil, že sloučení hlasování má premiérka v plánu.


Čtěte také: Radičová obhájila funkci, vládní poslanci ji nezradili


„Když naši partneři nechtějí vládnout se SaS, v pořádku. Ale ptáme se, jakou alternativu nabídnou občanům. Před rokem všichni tvrdili, že jsou připravení převzít zodpovědnost za tuto zem a nepřipustit návrat Roberta Fica. Dnes Ficovi otvírají dveře,“ postěžoval si Sulík .

Svým koaličním partnerům ale zároveň doporučil, ať se Smerem-SD jednají o podpoře změn v eurovalu. Fico před časem uvedl, že pro ně nebude hlasovat, pokud pro ně nezvedne ruku také celá koalice.

O navýšení garancí a rozšíření pravomocí fondu by se mělo hlasovat v nejbližších týdnech, Sulík proto tvrdí, že není čas na referendum. Bruselu navrhl řešení, jak se vypořádat s možným slovenským nesouhlasem, aby se projekt nezablokoval. Podle něj by neměl vyžadovat souhlas všech zemí, ale jen 90 procent.

Mikloš řekl, že bude Sulíka společně s kolegy dále přesvědčovat o tom, aby změny podpořil. Argumentoval odhady analytiků, podle kterých by případný rozpad eurozóny vedl k ekonomickému poklesu velkých zemí v dobré kondici o 20 až 30 procent a malých a problematických dokonce o 40 až 50 procent.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web