Švédsko: EU hrozí rozpad, jestli do jara nenajde řešení migrační krize

Pokud členské země Evropské unie nenajdou do dvou měsíců společnou řeč v otázce řešení migrační krize, hrozí rozpad osmadvacítky. Na světovém ekonomickém fóru v Davosu to uvedl švédský premiér Stefan Löfven. Vyzval přitom ostatní evropské země, aby převzaly svůj díl odpovědnosti

Švédsko zavedlo dočasné hraniční kontroly
21.1.2016 16:32   |  

„Víme, že s příchodem jara pravděpodobně opět naroste počet migrantů,“ uvedl Löfven. Pokud se do té doby nepodaří přesvědčit země odmítající přijímat běžence, aby změnily svůj názor, je podle švédského premiéra v ohrožení Evropská unie a s ní i schengenský prostor.

Švédsko patří spolu s Německem a Rakouskem k zemím, které během současné migrační krize přijaly nejvíce žádostí o azyl. Situace ve Švédsku se ovšem podle Löfvena stala „neudržitelnou“, a země proto musela zavést kroky vedoucí k omezení počtu přijímaných běženců včetně hraničních kontrol.

Do Švédska loni podle místního ministerstva spravedlnosti přišlo rekordních 160 tisíc žadatelů o azyl. O lhůtě dvou měsíců na řešení krize tento týden hovořil i předseda Evropské rady Donald Tusk. V případě, že osmadvacítka nenajde shodu, hrozí podle něj zhroucení schengenského systému.

Evropská unie jako politický projekt podle Tuska selže, pokud nedokáže chránit své vnější hranice. Už loni v listopadu o ohrožení schengenského prostoru hovořil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.


Čtěte také:

Sobotka: K Bavorsku máme v otázkách migrace blíže než k západu Evropy

Migrace je jedním z dominantních témat nizozemského předsednictví

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web