Švýcaři odhlasovali tvrdší postih cizinců za porušování zákona

29.11.2010 9:03   |  

Obyvatelé alpské země v referendu přijali návrh populistické Švýcarské lidové strany (SVP), podle něhož mají být cizinci obvinění z určitých typů zločinů automomaticky deportováni ze země. V hlasování, v němž měli na výběr ze dvou úprav, se voliči přiklonili k přísnější variantě. Podle výsledků zveřejněných švýcarskou televizí SF1 podpořilo vítězný návrh 53 procent voličů v nadpoloviční většině kantonů.

Soudy mohou už nyní vyhostit cizince za některé zločiny, případy ale posuzují individuálně. Podle návrhu SVP by vyhoštění postihovalo automaticky imigranty usvědčené z úmyslného zabití, znásilnění, loupeže, vloupání, obchodu s lidmi nebo drogami či zneužití sociálních dávek. Mírnější varianta, podporovaná vládními stranami, navrhovala vyhoštění pro cizince, kteří si odpykávají více než dvouletý trest.

Podle švýcarského úřadu pro migraci je každoročně ze země vyhoštěno 350 až 400 lidí. Po přijetí návrhu, kterým se teď začne zabývat parlament, by se toto číslo mohlo zvednout na 1500.

Součástí kampaně k referendu byly plakáty s bílou ovcí, která vystrkuje černou ovci ze švýcarské vlajky. Podle kritiků návrh zavání diskriminací a patří do stejné kategorie jako zákaz stavby minaretů, který SVP prosadila loni. Nevládní organizace Amnesty International a švýcarští socialisté se navíc domnívají, že návrh odporuje mezinárodním konvencím, protože může vyústit v navracení cizinců do zemí, kde jim hrozí pronásledování.

Švýcaři hlasovali i o zavedení celostátní daně pro osoby s vysokými příjmy, které navrhovali sociální demokraté. Podle předběžných výsledků však tato iniciativa neprošla.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web