Švýcarsko chce trh práce vybraných kantonů uzavřít imigrantům z EU

Jak zavést do praxe zavedení přistěhovaleckých kvót, které si Švýcaři odhlasovali v roce 2014? Tamní vládu částečně limitují bilaterální dohody s EU o volném pohybu občanů. Švýcarsko chce proto v Bruselu vyjednat, aby si mohlo před imigranty z unie chránit alespoň část svého pracovního trhu.

 Ilustrační foto
27.6.2016 19:19   |  

Evropská unie podle agentury Reuters trvá na tom, že jakékoliv pokusy omezit svobodu pohybu zakotvenou v bilaterálních dohodách mezí ní a Švýcarskem jsou nepřijatelné. Alpská konfederace, ač není členem EU, patří od roku 2008 do schenghenského prostoru.

Její prezident Johann Schneider-Ammann by si proto na Bruselu chtěl vyjednat alespoň určitou míru ochrany pracovního trhu, která by se týkala konkrétních hospodářských odvětví vybraných kantonů.

„Představme si situaci, kdy v kantonu Ticino u hranic s Itálii pracuje v oboru taxislužeb nadprůměrné množství cizinců, zatímco mnoho tamních taxikářů nemá zaměstnání,“ uvedl Schneider-Ammann.


Přečtěte si: Švýcarsko do EU nevstoupí. Po 24 letech stahuje svoji žádost o členství


Jednání mezi Švýcarskem a Bruselem ale byla před britským referendem o vystoupení z EU dočasně pozastavena. Švýcarský prezident vyjádřil přání v nich brzy pokročit. „Chci, abychom byli schopni nastavit základní rámec a směr rozhovorů ještě před obdobím letních dovolených,“ řekl Schneider-Ammann.

Jeho země totiž musí závěry referenda z roku 2014 ukotvit ve své legislativě nejpozději v únoru. Svolavatelé hlasování žádali obnovení přistěhovaleckých kvót. S konkrétním číselným vyjádřením, o kolik by měly snížit počet nově příchozích, však návrh neoperoval.


Čtěte také:

EU a Švýcarsko podepsaly dohodu, která má zamezit daňovým únikům

Studie: Rozpad Schengenu by mohl Evropskou unii stát až 1,4 bilionu eur

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web