Syrská opozice bojkotuje rozhovory s Asadem. Nechce ani prostředníky

Syrská opozice odmítá vést i nepřímé rozhovory s vládou, dokud Rusko nezastaví nálety v Sýrii a syrská vláda neukončí blokády měst. Rozhovory, které zprostředkovala OSN, mají podle původního pánu začít v pondělí v Ženevě, ale stále se nad nimi vznášejí otazníky. Podle USA i OSN bude mít zahájení několikadenní zpoždění.

Následky bombardování v Sýrii
22.1.2016 12:13   |  

George Sabra, který má být zástupcem šéfa opozičních vyjednávačů, řekl, že není možné jednat, dokud se v Sýrii bude bojovat. V sobotu prý se kvůli těmto požadavkům sejde s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.

Ministr ve čtvrtek prohlásil, že se rozhovory budou konat, ale že aktéři dostanou pozvánky až na poslední chvíli, takže se začátek může zpozdit o několik dní. Sdělil také, že rozhovory budou nejprve nepřímé a že každá strana bude jednat odděleně s prostředníkem.

„Nám nejde o formu rozhovorů, ale o zajištění náležitých podmínek. Je třeba odstranit překážky. Ruská letadla musejí ukončit bombardování civilistů, musejí být odvolány blokády,“ řekl.

Kurdové žádají místo u stolu

Do příprav se nyní vmísili také syrští Kurdové. Jejich vůdce prohlásil, že bez účasti Kurdů rozhovory nemohou uspět. Kurdové ale nejsou zastoupeni v koalici, která se zformovala loni v Rijádu a která má zastupovat oponenty Damašku.

Kurdové poukazují na to, že v této koalici figurují skupiny, za nimiž stojí Saúdská Arábie, i když tyto formace sdílejí podobné názory jako Al-Káida a Islámský stát. Kurdové jsou také proti jakékoli spolupráci se syrskou vládou.

Rozhovory mají podle předem stanoveného harmonogramu vést k ustavení přechodné vlády do šesti měsíců a voleb do roka a půl. V přechodné vládě má být zastoupena opozice i současný režim.


Čtěte také:

Kurdové mohou počítat s větší podporou v boji proti IS, slíbil Hollande

Londýn: Rusko prodlužuje Asadovu agónii, jeho nálety mají stále více obětí

Rozhovory o Sýrii začnou do konce ledna, shodli se Kerry a Lavrov

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web