Syrská opozice bojkotuje rozhovory s Asadem. Nechce ani prostředníky

Syrská opozice odmítá vést i nepřímé rozhovory s vládou, dokud Rusko nezastaví nálety v Sýrii a syrská vláda neukončí blokády měst. Rozhovory, které zprostředkovala OSN, mají podle původního pánu začít v pondělí v Ženevě, ale stále se nad nimi vznášejí otazníky. Podle USA i OSN bude mít zahájení několikadenní zpoždění.

Následky bombardování v Sýrii
22.1.2016 12:13   |  

George Sabra, který má být zástupcem šéfa opozičních vyjednávačů, řekl, že není možné jednat, dokud se v Sýrii bude bojovat. V sobotu prý se kvůli těmto požadavkům sejde s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.

Ministr ve čtvrtek prohlásil, že se rozhovory budou konat, ale že aktéři dostanou pozvánky až na poslední chvíli, takže se začátek může zpozdit o několik dní. Sdělil také, že rozhovory budou nejprve nepřímé a že každá strana bude jednat odděleně s prostředníkem.

„Nám nejde o formu rozhovorů, ale o zajištění náležitých podmínek. Je třeba odstranit překážky. Ruská letadla musejí ukončit bombardování civilistů, musejí být odvolány blokády,“ řekl.

Kurdové žádají místo u stolu

Do příprav se nyní vmísili také syrští Kurdové. Jejich vůdce prohlásil, že bez účasti Kurdů rozhovory nemohou uspět. Kurdové ale nejsou zastoupeni v koalici, která se zformovala loni v Rijádu a která má zastupovat oponenty Damašku.

Kurdové poukazují na to, že v této koalici figurují skupiny, za nimiž stojí Saúdská Arábie, i když tyto formace sdílejí podobné názory jako Al-Káida a Islámský stát. Kurdové jsou také proti jakékoli spolupráci se syrskou vládou.

Rozhovory mají podle předem stanoveného harmonogramu vést k ustavení přechodné vlády do šesti měsíců a voleb do roka a půl. V přechodné vládě má být zastoupena opozice i současný režim.


Čtěte také:

Kurdové mohou počítat s větší podporou v boji proti IS, slíbil Hollande

Londýn: Rusko prodlužuje Asadovu agónii, jeho nálety mají stále více obětí

Rozhovory o Sýrii začnou do konce ledna, shodli se Kerry a Lavrov

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice Fotogalerie

Stát půjčí těžební společnosti OKD, která je v úpadku, 700 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Peníze půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod… více

Mobilní web