Syrská opozice zasedne k rozhovorům s Damaškem, dohodu ale nečeká

aktualizováno Syrská opozice oznámila, že se zúčastní mírových rozhovorů s vládou, které začnou v pondělí v Ženevě. Šance dosáhnout dohody s režimem v Damašku nejsou ale podle ní nijak velké, uvedla ve svém prohlášení opoziční vyjednávací komise (HNC).

Mírová jednání o Sýrii
11.3.2016 16:44   |  

Zmocněnec OSN Staffan de Mistura očekává, že jednání potrvají deset dní. V Sýrii začalo před dvěma týdny platit příměří mezi opozicí a vládou. Klid zbraní se nevztahuje na radikály z hnutí Islámský stát a fronty An-Nusra.

NC se chce při jednáních soustředit na vytvoření dočasné vlády a bude trvat na zachování syrské územní celistvosti, uvedla komise v prohlášení. Opozice se prý jednání zúčastní, protože se „zavázala zastavit prolévání syrské krve a chce najít politické řešení“. Podle šéfa HNC Rijáda Hidžába je potřeba udělat vše pro to, aby bylo sníženo utrpení syrského lidu.

„Víme, že oni (vláda) páchají zločiny a připravují se v nadcházejícím období na leteckou i pozemní eskalaci konfliktu,“ dodal Hidžáb, nicméně bez jakýchkoli podrobností.

Opakovaně odložené jednání

Hajsam Mannáa, který patří ke koalici arabských a kurdských skupin, dnes uvedl, že se rozhovorů nezúčastní. Byl prý pozván, nemyslí si ale, že budou jednání úspěšná. „Nic se nezměnilo…nemám rád prohru…a nechci se účastnit krachujícího projektu,“ dodal. Minulé kolo rozhovorů Mannáa rovněž bojkotoval, protože nebyli pozváni alespoň dva kurdští vůdci. To je ale nepřijatelné pro Turecko, které považuje kurdské milice YPG za teroristy.

Původně mělo druhé kolo syrských rozhovorů začít již 7. března, na počátku měsíce ale de Mistura termín odsunul na 9. a posléze na 10. března. V úterý oznámil, že „z logistických důvodů“ začnou rozhovory ještě později. Druhé kolo mírových jednání by mělo probíhat nepřímo, stejně jako to první, které začalo v Ženevě na konci ledna. Pozváni byli stejní zástupci, kteří se zúčastnili prvního kola mírového procesu.


Čtěte také:

Rozhovory o Sýrii začnou v pondělí, uvedl zmocněnec OSN

Zástupce syrské opozice nevidí rozhovory o Sýrii optimisticky

Syrští povstalci dobyli strategický hraniční přechod do Iráku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stávky ve Francii začínají omezovat fungování země

Stávky ve Francii začínají omezovat fungování země

Ve Francii přituhuje. Po rafineriích stávky a odborářské blokády zastavily v noci také jadernou elektrárnu Nogent-sur-Seine, která má výkon srovnatelný s českým Temelínem. Další… více

Komerční prezentace
Mobilní web