Syrská opozice získala v Ženevě záruku humanitární pomoci civilistům

Syrská opozice získala od zahraničních spojenců záruku humanitární pomoci syrským civilistům. V Ženevě to řekl její mluvčí Sálim Muslát a potvrdil, že se delegace odpoledne sejde se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. Syrské rozhovory začaly v pátek, opozice se připojila až v neděli, avšak stále si kladla pro svou účast podmínky.

Syrská Madája
1.2.2016 13:03   |  

Muslát dnes řekl, že opozice do Ženevy přijela ve snaze vymoci zlepšení životních podmínek Syřanů podle prosincové rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Počítá se v ní s humanitární pomocí, ukončení obléhání měst a útoků na civilisty. Mluvčí řekl, že v tomto smyslu se opozici dostalo „kladných odpovědí“ od jejích zahraničních spojenců. Schůzka s de Misturou je plánována na 17:00 SEČ.

V Ženevě dnes na tiskové konferenci vystoupil také vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn a prohlásil, že OSN nepočítá s udělením amnestie za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Sýrii. „OSN se řídí principem, který vylučuje amnestii osobám podezíraným ze spáchání zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Doufáme, že na tom budou trvat také prostředníci syrských rozhovorů,“ řekl Husajn.

K těmto zločinům řadí také vystavování občanů hladu, což je případ několika obléhaných měst. Ve městě Madájá, kam vláda pustila humanitární konvoje v lednu, zemřelo hladem několik desítek lidí a podle organizace Lékaři bez hranic tam 320 osob trpí podvýživou. Husajn řekl, že v Sýrii je stále obléháno 15 měst a že vystavování civilistů hladu „je válečný zločin a zločin proti lidskosti“.

Domnívá se také, že je v Sýrii ve vazbě bez soudu několik „desítek tisíc lidí, kteří musejí být propuštěni“. Jednání, která mají umožnit ukončit pětiletý syrský konflikt, jsou zatím nepřímá a mezi delegací vlády a opozice informace zprostředkovávají diplomaté OSN.


Čtěte také:

Kurdové nedostali pozvánku na mírová jednání o Sýrii, působili prý problémy

Zástupce syrské opozice nevidí rozhovory o Sýrii optimisticky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web