Syrská vláda odmítá požadavky Turecka na vytvoření bezletové zóny

Syrská vláda odmítla požadavek na zřízení bezletové zóny na severu země, jak to prosazuje Turecko mimo jiné i za podpory Německa. Podle Damašku by ustavení bezletové zóny bylo porušením suverenity Sýrie a vedlo by k prodloužení současného konfliktu.

Syrský prezident Bašár Asad
18.2.2016 18:05   |  

Na vznik bezletové zóny, která by sahala nejméně deset kilometrů do syrského vnitrozemí, nejvíce naléhá Turecko. To v posledních dnech intenzivně bombarduje pozice syrských Kurdů u tureckých hranic.

Ankaru podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž by ovšem bezletová zóna měla být výsledkem dohody s vládou syrského prezidenta Bašára Asada, z jejíž strany by šlo o „gesto dobré vůle“.

Ustavení bezletové zóny naopak ve čtvrtek odmítlo Rusko, podle nějž by ji musela podpořit syrská vlády i OSN. Proti je i vedení mezinárodní koalice proti islamistům. Mluvčí amerických sil působících v Iráku Steve Warren uvedl, že pro vznik bezletové zóny teď není vhodná doba a že chybějí i nutné prostředky a personál.


Čtěte také:

Bombový útok na vojenskou kolonu zabil v Ankaře 28 lidí

Kurdové v Sýrii nezadržitelně míří k autonomii, kontrolují 14 procent území

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki… více

Komerční prezentace
Mobilní web