Syrská vláda odmítá požadavky Turecka na vytvoření bezletové zóny

Syrská vláda odmítla požadavek na zřízení bezletové zóny na severu země, jak to prosazuje Turecko mimo jiné i za podpory Německa. Podle Damašku by ustavení bezletové zóny bylo porušením suverenity Sýrie a vedlo by k prodloužení současného konfliktu.

Syrský prezident Bašár Asad
18.2.2016 18:05   |  

Na vznik bezletové zóny, která by sahala nejméně deset kilometrů do syrského vnitrozemí, nejvíce naléhá Turecko. To v posledních dnech intenzivně bombarduje pozice syrských Kurdů u tureckých hranic.

Ankaru podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž by ovšem bezletová zóna měla být výsledkem dohody s vládou syrského prezidenta Bašára Asada, z jejíž strany by šlo o „gesto dobré vůle“.

Ustavení bezletové zóny naopak ve čtvrtek odmítlo Rusko, podle nějž by ji musela podpořit syrská vlády i OSN. Proti je i vedení mezinárodní koalice proti islamistům. Mluvčí amerických sil působících v Iráku Steve Warren uvedl, že pro vznik bezletové zóny teď není vhodná doba a že chybějí i nutné prostředky a personál.


Čtěte také:

Bombový útok na vojenskou kolonu zabil v Ankaře 28 lidí

Kurdové v Sýrii nezadržitelně míří k autonomii, kontrolují 14 procent území

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web