Syrští povstalci obnovili boje s Asadem, příměří je ohrožené | E15.cz

Syrští povstalci obnovili boje s Asadem, příměří je ohrožené

Syrští povstalci obnovili boje s Asadem, příměří je ohrožené
vojáci v syrské Palmýře
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Syrští povstalci včetně radikálnějších skupin dnes oznámili, že obnovují boje s jednotkami režimu prezidenta Bašára Asada. Opozice zároveň požádala OSN o přerušení rozhovorů v Ženevě, dokud Asadova vláda "neprojeví skutečnou vůli po politických změnách".

Její delegace ale město neopouští a zůstává dál v kontaktu se zprostředkovateli OSN jako doposud. Podle agentur je významně ohroženo dosavadní příměří, které oficiálně platilo od konce února. Rebelové zkoordinovali přípravy na útok v provincii Latákíja, která je baštou Damašku a kde má Rusko svou vojenskou základnu.

Násilností na severozápadě Sýrie v posledních dnech přibylo a podle povstalců vláda příměří porušila nejméně 2000krát, uvedla agentura Reuters. Dosavadní klid zbraní se nevztahoval na radikály z hnutí Islámský stát a fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu.

Naopak se ale na něm podílí řada dalších skupin, včetně nejsilnější Ahrár aš-Šám, která prosazuje také poměrně hodně konzervativní verzi islámu, či salafistické Džajš Islám. Desítka z nich, včetně obou jmenovaných, dnes oznámila, že po zvýšeném počtu útoků zejména na uprchlické tábory a obytné čtvrti, se pustily do koordinace odvetných útoků, které mají „dát režimu na vyučenou“.

Boje u hranic s Tureckem

Boje se soustředí podle všeho hlavně v lokalitách Džabal al-Akrád a Džabal at-Turkman u hranice s Tureckem, stejně jako v obci Kinsabba. A bojuje se rovněž v provincii Halab, o jejíž kontrolu se dělí Asadovi vojáci, povstalci, radikální islamisté a menšinoví Kurdové.

Nálety vládních letounů v provincii Homs mezitím usmrtily čtyři osoby. Počet obětí ale nejspíš ještě vzroste, protože množství lidí bylo zraněno těžce, informovali opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) již před pár dny uvedla, že má „obrovské obavy“ o bezpečnost lidí prchajících před boji na severu Sýrie a o jejich přístup k lékařské péči. V oblasti kolem města Azaz, kde se obnovily boje mezi syrskými povstalci a islamisty, prý funguje jen pět nemocnic.

Dnes MSF oznámila, že na severu Sýrie kvůli bojům uvázlo přes 100 tisíc lidí a jejich situace je kritická. Nedaleká hranice s Tureckem je již delší dobu uzavřená a mohou se přes ní dostat jen vážně nemocní Syřané a humanitární pracovníci se zvláštním povolením.

Rusko opouští Asada, Putin nařídil stažení hlavní části sil ze Sýrie

„Opět vidíme desítky tisíc lidí donucených utéct, jenže nemají žádné bezpečné místo kam jít. Uvízli v tomto krvavém, brutálním konfliktu,“ uvedla Muskilda Zancadaová, která má na starosti misi MSF v Sýrii. „Naše lékařské týmy pracují za velmi obtížných podmínek a vzhledem k závažnosti krize jsme se rozhodli zaměřit na zákroky, které zachraňují životy. Minulý týden jsme na pohotovosti měli téměř 700 pacientů, včetně 24 s válečnými zraněními,“ dodala.

V Ženevě jsou ohroženy mírové rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí pod vedením zmocněnce OSN Staffana de Mistury. Jednání dlouhodobě váznou na neústupnosti Damašku, který odmítá jednat o Asadově budoucnosti. Prezidenta přitom jako účastníka politického řešení syrské krize opozice odmítá.

Do OSN nejdou

Nyní její delegace požádala de Misturu o oficiální přerušení rozhovorů, dokud Damašek nepřistoupí na požadované politické změny a nezačne také vážně řešit kritickou humanitární situaci v zemi, uvedla AFP.

Podle Reuters ale zástupci opozice město neopouštějí, čímž umožňují pokračování kontaktů s de Misturou v rámci dosavadních nepřímých rozhovorů s Damaškem. Akorát odmítají docházet do sídla OSN, takže de Mistura bude muset do jejich ženevského hotelu. De Mistura podotkl, že tím protestují proti dosavadnímu vývoji jednání. Zároveň připustil, že boje v Sýrii jsou znepokojující a slíbil, že vyzve USA a Rusko, aby využily svého vlivu a do situace zasáhly, pokud by se nezlepšovala.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!