Také USA zpřísnily protiruské sankce, týkají se i Sberbank

Spojené státy v pátek zavedly další protiruské sankce, které mají postihnout finanční sektor, ale také zbrojní a ropný průmysl. Informovala o tom agentura Reuters. Nové americké sankce, motivované ruským podílem na ukrajinské krizi, se týkají i plynárenského gigantu Gazpromu a poprvé zahrnují největší ruskou banku Sberbank, napsala agentura Reuters.

Sberbank
12.9.2014 17:11   |  

Americké ministerstvo financí oznámilo, že nová omezení se týkají ruského strojírenského a zbrojního konglomerátu Rostec. Washington kromě toho zablokoval aktiva pěti ruským státem vlastněných zbrojních a technologických podniků: Vědeckovýzkumného ústavu přesného strojírenství V. V. Tichomirova, Mytiščského strojírenského závodu, Strojírenského závodu M. I. Kalinina, státního výrobce zbraní a střeliva Almaz-Antej a Dolgoprudného vědeckovýrobního podniku.

Sankce namířené proti ropnému odvětví mají zasáhnout aktivity pěti ruských energetických podniků, konkrétně průzkum a těžbu v ruských hlubinných vodách, v pobřežních arktických vodách a jejich projekty týkající se ropy a plynu z břidličných hornin. Těmito podniky jsou Gazprom, Gazprom Něfť, Lukoil, Surgutněftěgaz a Rosněfť.

Zásah i vůči bankám

Sankce mají citelně zasáhnout i bankovní sektor, protože nyní zahrnují už celkem šest ruských bank včetně ruského největšího bankovního domu Sberbank. Americké společnosti ani jednotlivci bance Sberbank nesmějí poskytovat úvěry s delší než s 30denní splatností. Dosavadní americké restrikce se vztahovaly na pětici bank bez Sberbank, přičemž tyto banky narážely na omezení u úvěrů s dobou splatnosti delší než 90 dní. Američtí jednotlivci ani podniky nesmějí nově obchodovat s dluhopisy s více než 90denní dobou splatnosti, které nově vydají Gazprom Nefť a Transněfť.


Kompletní seznam sankcionovaných firem


USA také zakázaly vývoz jakýchkoli zařízení, která by ruským ropným společnostem jako jsou Gazprom či Lukoil mohla sloužit při vyhledávání dalších zdrojů ropy, zejména v Arktidě. Washington sankce vůči Rusku zpřísnil krátce poté, co k tomuto kroku přistoupila i Evropská unie.

Podle nejmenovaného vysokého představitele americké administrativy, kterého cituje agentura Reuters, Spojené státy protiruské sankce přestanou uplatňovat ve chvíli, kdy Moskva splní určité podmínky. Patří mezi ně například stažení ruských vojáků z Ukrajiny a ustavení nárazníkové zóny u ukrajinsko-ruských hranic.

Ruské firmy, na které padlo americké embargo
Almaz-Antej státní výrobce zbraní a střeliva
Dolgoprudný vědeckovýrobní podnik strojírenský podnik zaměřující se na protiletadlové raketové systémy
Gazprom plynárenský koncern
Gazprombank finanční ústav
Gazprom Něfť ropný koncern
Lukoil ropný koncern
Moskevská banka finanční ústav
Mytiščský strojírenský závod podnik vyrábějící protiletadlové raketové systémy
Novatek plynárenská společnost
Rosněfť ropný koncern
Rostec strojírenský a zbrojní konglomerát
Ruská zemědělská banka finanční ústav
Sberbank největší ruský finanční ústav
Strojírenský závod M. I. Kalinina specializuje se na výrobu protiletadlových raketových systémů
Surgutněftěgaz ropný koncern
Trasněft ropný koncern
Vědeckovýzkumný ústav přesného strojírenství V. V. Tichomirova strojírenský podnik zabývající se výrobou radarových systémů a mobilních systémů protivzdušné obrany
Vněšekonombank finanční ústav
VTB banka finanční ústav

Čtěte také:

Nové sankce: Do EU nesmí vůdci separatistů ani nacionalista Žirinovskij

Další sankce EU prý cílí na ruský zbrojní a letecký průmysl

Protiruské sankce ženou firmy za hranice EU

Ukrajina chystá protiruské sankce. Na seznamu je i Gazprom

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web