Thajsko čekají náročné volby, opozice je odmítá

Thajsko se chystá uprostřed chaosu na nedělní volby. Armáda zvyšuje počet vojáků rozmístěných v Bangkoku. Vláda přesto varovala, že možná nebude schopná zabránit násilí, pokud protivládní demonstranti budou bránit lidem hlasovat. „Policie a vojáci nemají dostatečnou kapacitu na to, aby zajistili bezpečnost u každé hlasovací místnosti,“ uvedl jeden z ministrů.

Thajsko
31.1.2014 10:30   |  

Kritici režimu většinou z řad městské střední třídy si jsou vědomi toho, že má premiérka Jinglak Šinavatrová velkou šanci znovu uspět. Místo voleb požadují její odstoupení a ustavení nevolené „lidové rady“, která by nejdříve zavedla reformy.
Volební komise navrhovala odklad hlasování kvůli současným nepokojům, při kterých deset lidí zahynulo a stovky byly zraněny. Šinavatrová je však ohledně nedělního termínu neústupná.

Opozice, která v ulicích protestuje už od listopadu, bude patrně proces výběr zákonodárců bojkotovat. Není ale jasné, jestli se pokusí zablokovat volební místnosti, jak činila během předkola hlasování. „Ti, kdo chtějí volit, by měli jít volit. Nebudeme vám překážet, jinak budete tvrdit, že porušujeme vaše práva,“ vzkázal včera vůdce protestů Sutchep Tchaugsuban. Jeho prohlášení však nemusí mnoho znamenat.

Napětí stále více ovlivňuje ekonomiku země. Spotřebitelská důvěra klesla na dvouleté minimum. Centrální banka o procento snížila původní prognózu letošního hospodářského růstu na tři procenta. Nepokoje mají dopad i na cestovní ruch v době, kdy je sezona v plném proudu. Ohroženy jsou i velké infrastrukturní projekty. Situace začíná znepokojovat i významné investory, například automobilku Toyota.


Čtěte také:

Thajská vláda vyhlásila od středy výjimečný stav. Opozice žádá odchod premiérky

Thajská opozice blokuje stále více úřadů

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web