Tisíce Kolumbijců prchají z Venezuely, podle Madura škodí zemi

Tisíce kolumbijských migrantů prchají v těchto dnech zpět do své vlasti přes venezuelskou hranici poté, co je prezident sousedního státu označil za spoluviníky tíživé hospodářské situace a zločinnosti ve Venezuele. Vláda v Caracasu minulý týden uzavřela významný hraniční přechod a vyhlásila stav ohrožení v některých pohraničních městech. Kolumbie podle agentury AP vyzvala svého souseda, aby přechod opět otevřel, avšak bezvýsledně.

 Nicolás Maduro
28.8.2015 6:25   |  

Venezuela hranici uzavřela poté, co minulý týden kolumbijští pašeráci drog poranili tři venezuelské vojáky a jednoho civilistu. Prezident Nicolás Maduro známý ostrými prohlášeními na adresu Kolumbie či Spojených států poté vyhlásil, že všichni Kolumbijci žijící ve Venezuele bez povolení budou vyhoštěni.

Do dnešního dne jich v obavách z tvrdého postupu venezuelských úřadů prchlo podle odhadů médií na 5000, další tisícovka byla deportována. Stovky lidí dlouhodobě žijících ve Venezuele nemají v zemi svého původu kam jít a jsou odkázáni na provizorně zřízené nouzové ubytování u hranic. „Zdálo se, že Maduro je náš bratr, ale vyhodil nás jako odpad,“ řekla jedna z uprchlic Leidy Echeverriová, která ve Venezuele před lety našla útočiště před hrozbami zločinců.

Drogové mafie, levicoví rebelové

Kolumbijci ve velkém přecházejí do Venezuely od vypuknutí ozbrojeného konfliktu vládních vojsk s levicovými rebely v 60. letech minulého století. Motivuje je i nebezpečí hrozící ze strany drogových mafií. Do sousední země míří především chudší obyvatelé Kolumbie, pro něž je Venezuela i přes současnou špatnou ekonomickou situaci lepší volbou, neboť Kolumbie patří k zemím s největšími příjmovými rozdíly mezi chudými a bohatými na světě.

V posledních letech podle Madura každoročně přijde do Venezuely na 100.000 Kolumbijců, kteří těží ze štědrých sociálních programů zavedených jeho předchůdcem Hugem Chávezem.

Maduro, který ve vstřícnosti k imigrantům ze země dlouhodobě ovládané pravicí zprvu pokračoval, však v poslední době i pod tlakem tíživé ekonomické situace spojené s nedostatkem základního zboží v obchodech, zahájil tažení proti Kolumbijcům. „Kdo přichází z Kolumbie? Lidé prakticky bez vzdělání, bez haléře v kapse,“ prohlásil socialisticků vůdce Kolumbijci, kteří tvoří 15 procent obyvatel pětatřicetimilionové země, se proti tomuto kroku a změně přístupu bouří a vláda v Bogotě vyzvala Madurův kabinet k jednání o urovnání situace. První schůzka ministrů zahraničí obou zemí však ve středu žádný pokrok nepřinesla.


Čtěte také:

Maduro sbírá hlasy proti Obamovi

Komblikace s kokainem: Kolumbie přestane používat nebezpečný herbicid

Venezuela zavede víza pro Američany. Prý kvůli špionáži

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web