Tony Blair se bojí možného britského odchodu z EU | E15.cz

Tony Blair se bojí možného britského odchodu z EU

Tony Blair se bojí možného britského odchodu z EU
Tony Blair
• 
ZDROJ: profimedia.cz
9. srpna 2012 • 18:00
Bývalý britský premiér Tony Blair se „hluboce obává“ toho, že by Spojené království mohlo vystoupit z Evropské unie, pokud by došlo na referendum. Možnost všeobecného hlasování o setrvání země v EU v červenci připustil současný premiér David Cameron. Blair pro německý Die Zeit dodal, že problémy se mohou vyhrotit, pokud bude Bruselu překotně předáváno příliš pravomocí, aniž by to bylo podložené demokratickou legitimitou.

Britské opuštění Evropské unie dlouho nepřicházelo v úvahu, s vypuknutím dluhové krize v eurozóně a s rodícími se plány na pevnější politickou unii v rámci bloku se postoj britských politiků mění.

David Cameron, který je pod tlakem části konzervativních poslanců, v červenci prohlásil, že je ochoten uspořádat referendum o vztahu Británie s Evropskou unií. Nešlo by v něm podle něj pouze o otázku setrvání či odchodu z unie, ale i o podmínky členství. „Pro naši zemi je důležité, abychom měli nastavený vztah s Evropou správně,“ uvedl Cameron.

Jeho předchůdce v Downing Street Blair pro Die Zeit uvedl, že bylo jasné, že krize eurozóny povede k výrazným politickým změnám v EU. „A kvůli tomu se hluboce obávám toho, že by se Británie v referendu mohla rozhodnout pro opuštění celého toho procesu,“ podotkl Blair citovaný agenturou Reuters.

„Když se na EU převede více kompetencí, ruku v ruce s tím musí jít i vytvoření demokratické legitimity. Británie v tom musí hrát silnou roli, protože potřebujeme rovnováhu mezi evropskými institucemi a národními státy. Pokud se to udělá špatně, může vzniknout politická krize, která bude stejně velká jako současná krize eura. Lidé nebudou souhlasit se zánikem národního státu,“ míní Blair.

Čtěte také:

Napětí v eurozóně stoupá. Politici se pouštějí do slovních přestřelek

Britská vláda se uprostřed olympiády topí v problémech

Prohloubení krize eurozóny by nejvíc odnesla Británie, Česko hned za ní

Premiér Cameron přes neurčitý příslib referenda zatím zachování členství země v EU spíše podporuje. Zdůraznil, že Británie jako otevřená ekonomika potřebuje mít přístup na evropský trh a také možnost tento trh ovlivňovat. „Jednotný trh je hlavním motivem pro setrvání v EU,“ uvedl.

Autor: vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!