Trump chce omezit i program víz pro odborníky. Ten, který využila jeho žena Melania | E15.cz

Trump chce omezit i program víz pro odborníky. Ten, který využila jeho žena Melania

19. dubna 2017 • 06:23

Prezident Spojených států Donald Trump exekutivním příkazem nařídil prověřit vízový program, díky kterému získávají cizinci pracovní povolení na odborné pozice.

Dekret se týká vízového programu H-1B, který se Trump v kampani zavázal ukončit. Portál BBC poznamenal, že vízum H-1B využila po příchodu do USA také nynější Trumpova manželka Melania, která si živila jako modelka.

„Víza H-1B jsou v současné době udělovány naprosto náhodnou loterií, to je špatně. Získávat by je naopak měli jen ti nejvíce kvalifikovaní a nejlépe placení žadatelé a tato víza by nikdy neměla být využívána k nahrazení Američanů,“ řekl Trump.

Silnější koruna přiláká zaměstnance z ciziny, míní personalisté

Zmíněný dekret rovněž požaduje od vládních agentur, aby při uzavírání federálních kontraktů upřednostňovaly americké produkty.

V rámci vízového programu H-1B, který je otevřen nejen technologickému odvětví, ale například také architektům, vysokoškolským učitelům či modelkám, získá každoročně pracovní povolení 85 tisíc cizinců. Vláda 65 tisíc víz uděluje v loterii, dalších 20 tisíc víz pak náhodně rozdělí postgraduálním studentům. Počet žadatelů o tato víza letos poklesl na 199 tisíc, loni se o ně ucházelo 236 tisíc cizinců.

Vše o Donaldu Trumpovi čtěte ZDE.

První prezidentský projev Donalda Trumpa: S českými titulky

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!