Trump má s republikány první spory, vadí jim náklonnost možného ministra zahraničí k Rusku | E15.cz

Trump má s republikány první spory, vadí jim náklonnost možného ministra zahraničí k Rusku

>ČTK

Tlak, kterému budoucí americký prezident Donald Trump čelí kvůli možnému výběru šéfa společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona na post ministra zahraničí, je první známkou rozporů mezi nastupující republikánskou hlavou státu a republikány z Kongresu USA. Informoval o tom list The Wall Street Journal. Důvodem spornosti Tillersona jsou jeho vazby na Rusko a prezidenta Vladimira Putina.

"V rámci pracovních povinností šéfa jedné z největším ropných společností se setkával s našimi představiteli," prohlásil dnes o Tillersonovi Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. "Prezident ho přijal několikrát," dodal s tím, že taková setkání byla pracovní.

Peskov v rozhovoru s novináři rovněž řekl, že pokud jde o přístup k Rusku, je rozdíl, když daná osoba stojí v čele diplomacie, nebo vede podnik. "Jakékoli sympatie a tak dále jsou vždy na druhé koleji," uvedl. Hlavní je podle něj ochota ke konstruktivnímu přístupu a profesionalita. "Doufáme, že přesně to se stane," dodal.

Dosud žádný Trumpem vybraný vládní činitel nečelil od republikánů z Kongresu takové opozici, před kterou stojí Tillerson. Pokud si ho Trump skutečně vybere, aby vedl americkou diplomacii, nebude jeho potvrzení v Senátu snadné. Ve stočlenném Senátu, který nastoupí funkční období v lednu, budou mít republikáni většinu 52 křesel.

Čína je poznámkami Trumpa o Tchaj-wanu krajně znepokojena

K uvedení do funkce bude Tillerson potřebovat nejméně 50 senátorských hlasů, následný nerozhodný stav pak zvrátí Trumpův viceprezident Mike Pence, který je z titulu svého úřadu i předsedou Senátu. Do hlasování může předseda vstoupit jen tehdy, když bude výsledek vyrovnaný.

K hlavním kritikům Tillersona patří republikánský senátor a předseda senátního bezpečnostního výboru John McCain, který již v neděli oznámil, že chce prošetřit jeho vazby na Putina.

McCainův republikánský kolega Marco Rubio, který se proti Trumpovi neúspěšně ucházel o stranickou prezidentskou nominaci, na twitteru uvedl, že kamarádství s Vladimirem není přesně to, co od nového ministra zahraničí očekává. Dodal, že senátní zahraniční výbor, jehož je členem, bude chtít Tillersona vyslechnout.

Která země EU zruší protiruské sankce jako první? Změnu může brzy přinést Francie či Nizozemí


Podobně se vyslovil i demokratický senátor Ben Cardin, který s Rubiem zasedá v zahraničním výboru. "Mám obavy z jeho vztahu s Ruskem. Chceme si být jistí, že ministr zahraničí je člověk, který zastupuje Ameriku," řekl Cardin televizi CNN na adresu Tillersona.

I přes očividnou kritiku dosud žádný republikánský senátor neřekl, že by pro Tillersona nehlasoval. Naopak republikánský senátor a předseda senátního zahraničního výboru Bob Corker, který se podle médií dostal do Trumpova užšího výběru na funkci šéfa diplomacie, ředitele Exxon Mobil označil za velmi výjimečnou osobnost.

1080p 720p 480p 360p 240p
Trumpův vítězný projev - české titulky
Plukovník Aivar Jaeski: Vliv Kremlu na západní dění přeceňujeme, často škodí sám sobě
Vysokoškolské studium se stále vyplácí i v Česku. Situace se ale rychle mění
Japonci nabízejí za Prazdroj a další pivovary více než 200 miliard

Autor: >ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!