Trump prezidentem? Velké změny by mu zhatil politický systém, míní analytik

Donald Trump zvítězil v republikánských primárkách díky malé konkurenci ve straně i umění manipulovat s fakty, řekl analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Jakub El-Ahmadieh. Pomohla mu také nespokojenost republikánských voličů se současnou politikou. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška je Trump výsledkem boje části americké společnosti proti nefunkční a vyčpělé politice.

Donald Trump
20.7.2016 18:12   |  

Trump získal stranickou nominaci do boje o Bílý dům v noci na dnešek. Jeho kandidatura na amerického prezidenta byla zpočátku zpochybňována a odhady ho stavěly do role outsidera. Podle El-Ahmadieho mu k vítězství v primárkách pomohla řada faktorů.

„Namátkou můžeme jmenovat například únavu republikánského elektorátu stávajícím stranickým establishmentem, silný rasismus a xenofobie mezi částí republikánských voličů, Trumpova schopnost manipulace s fakty a veřejným míněním a v neposlední řadě také poněkud tristní konkurence v republikánském nominačním klání,“ řekl.

Ženíšek přisuzuje úspěch podnikatele také vzestupu populismu, který je patrný nejen v americké společnosti. „Je klasickým výsledkem boje části veřejnosti proti politice, o které se domnívají, že je již nefunkční a vyčpělá,“ uvedl.


Přečtěte si: Trump shání peníze na kampaň v cizině, i když to zákon zakazuje


Trump se během kampaně dopustil řady výroků, které vyvolaly pobouření v řadách republikánů. „U určité části voličů také pomáhá jeho schopnost manipulace, ignorace politické korektnosti a buzení dojmu, že 'říká věci tak, jak skutečně jsou',“ míní El-Ahmadie. Prostořekost by mu však podle analytika mohla také uškodit, a to u těch skupin, které během kampaně urážel - tedy žen, Hispánců nebo Aforameričanů.

Kritiku z mnoha stran si Trump vyslechl například za nesnášenlivá slova vůči přistěhovalcům. Na hranicích s Mexikem hodlá postavit obří zeď, migranty ze Sýrie chce vracet zpět a vyslovil se i pro uzavření USA všem muslimům. Je zastáncem tvrdé ruky, volného prodeje zbraní a silné armády.

Nedávno ale prohlásil, že chce zamezit tomu, aby si mohli legálně pořídit zbraň lidé, které kvůli možnému teroristickému riziku sleduje policie.

Ženíšek doufá v to, že proklamace z předvolebního klání se Trumpovi v případě, že by se stal prezidentem, nepodaří realizovat. „Pokud by mu měla politika mediálních sloganů přinést vítězství, tak doufám, že alespoň váha úřadu a téměř dokonalý systém brzd a protiváh amerického politického systému jeho osobnost stihne vyvážit,“ podotkl místopředseda TOP 09.

O tom, jak by Trump mohl změnit politiku USA vůči Evropě, je podle Ahmadieho předčasné mluvit. Stejně jako Ženíšek ale očekává, že v případě, že vystřídá v Bílém domě Baracka Obamu, umírní jeho plány politický systém.

„V průběhu primárek několikrát zcela změnil svá tvrzení a lze ho označit za velmi nevyzpytatelného. Obecně se ale domnívám, že Trump v případě svého zvolení žádné zásadní změny neprovede, neboť mu to systém a nastavení amerického politického systému neumožní,“ míní analytik.


Čtěte také:

Trumpovým viceprezidentem bude guvernér Indiany Mike Pence

Trumpovi hrdinové: po Putinovi a Kimovi ocenil i Saddáma Husajna

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web