Trump slaví výhru v Nevadě. Ještě nedávno by to nikdo nečekal, prohlásil

aktualizováno Republikánský favorit na prezidentskou nominaci Donald Trump triumfoval ve státě Nevada a v projevu přislíbil brzké vítězství celých Spojených států. Po sečtení prakticky všech lístků má Trump zhruba 46 procent hlasů z úterního volebního shromáždění, které se poprvé konalo v západní části USA. Před nejbližším soupeřem si udržel náskok zhruba 22 procentních bodů.

 Donald Trump
24.2.2016 12:04   |  

„Ještě před několika měsíci nikdo nečekal, že bych zde mohl vyhrát,“ řekl před svými příznivci Trump. „A já vyhrávám, vyhrávám, vyhrávám. A brzy bude opět vyhrávat, vyhrávat a vyhrávat i celá země,“ dodal. Mezitím na twitteru Trump poděkoval voličům v Nevadě. „Zase učiníme Ameriku bezpečnou a skvělou,“ tvrdil.

O druhé místo sváděli boj senátoři Marco Rubio a Ted Cruz. Rubio se nakonec přiblížil 24 procentům hlasů a Cruz překonal 21 procent, vyplývá z údajů zveřejněných televizí CNN. Ben Carson a John Kasich za ostatními výrazně zaostali s jednotkami procent.

Výsledky po sečtení 69 procent hlasů:

O Nevadu se navzdory jejímu řídkému osídlení a tudíž i nízkému počtu voličů bojuje intenzivněji než jinde, protože patří k takzvaným nerozhodnutým státům. To znamená, že není do poslední chvíle jisté, zda se v listopadových volbách hlavy státu nakonec přikloní k republikánům či demokratům. V posledních čtyřech prezidentských volbách tam zvítězili dvakrát republikáni a dvakrát demokraté. Podobná ji situace například na Floridě či ve Virginii.

Naopak za ryze republikánské se čtyřmi vítězstvími v posledních čtyřech volbách jsou považovány státy na středozápadě nebo na jihu, jako například Texas. Demokratický je zase výhradně severovýchod a tichomořské pobřeží s Kalifornií. Republikánská strana informovala, že voličská účast v nynějším nominačním zápolení v Nevadě byla výrazně vyšší ve volebním roce 2012.

12 delegátů z Nevady

Trump si z Nevady připíše dalších 12 volebních delegátů, kteří nominaci vítěze oficiálně potvrzují na letním celonárodním sjezdu strany. Po něm už začíná ostrý předvolební boj o úřad prezidenta USA, o němž se bude hlasovat v listopadu. Nutných k nominaci je v republikánském táboře 1237 delegátů. Po souboji v Nevadě by měl mít Trump už 73 jistých delegátů, zatímco Cruz jen 16 a Rubio 15.

Volební shromáždění v Nevadě je po Iowě, New Hampshire a Jižní Karolíně čtvrtým republikánským kláním od začátku souboje o stranickou nominaci. S výjimkou Iowy Trump všude zvítězil. Prvním velkým střetem bude takzvané superúterý 1. března, kdy se volí ve vícero státech.


Čtěte také:

Clintonová čelila kritice za financování kampaně. Špinavá kampaň, tvrdí

Trump udržuje v průzkumech náskok, na Cruze má 14 procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web