Trump vyhrál v třech ze čtyř států, u demokratů překvapil Sanders

Republikánský favorit Donald Trump zvítězil s pohodlným náskokem ve třech ze čtyř států, kde republikánští voliči rozhodovali o stranické nominaci. Pouze v Idahu za svým konzervativním rivalem Tedem Cruzem výrazně zaostal. Jasným poraženým je Marco Rubio podporovaný vedením Republikánské strany. U demokratů, kteří hlasovali ve dvou státech, nečekaně překvapil Bernie Sanders. Tento liberál totiž Hillary Clintonovou porazil v důležitém Michiganu, v Mississippi s ní ale drtivě prohrál.

 Donald Trump
9.3.2016 14:03   |  

I přes značný Sandersův úspěch si Clintonová díky podpoře superdelegátů, kteří se nemusí řídit výsledkem hlasování, zajistila v Michiganu více delegátských hlasů. V tomto průmyslovém státě oba kandidáti svedli souboj o 130 delegátů, dalších 17 hlasů pak z tohoto státu připadá na superdelegáty. Sanders si z Michiganu odvezl 69 delegátských hlasů a Clintonová 61, k tomu ale ještě získala nejméně deset superdelegátů. Propočet portálu The Green Papers podporu zbývajících sedmi superdelegátů neupřesňuje.

V Mississippi, které má 36 delegátských a pět superdelegátských hlasů, Clintonová vyhrála nad Sandersem s náskokem 66 procentních bodů. Zajistila si tak 32 delegátů, zatímco Sanders pouze čtyři. Podle The Green Papers již Clintonové vyslovili podporu čtyři superdelegáti a Sandersovi jeden, podpora zbývajícího superdelegáta známa není.

Jasným vítězem na Havaji je Trump

Republikáni v úterý svedli stranický souboj rovněž v Michiganu a Mississippi, vedle toho svého favorita vybírali ještě v Idahu a na Havaji. Jasným vítězem je Trump, který získal po částečném započítání výsledků z Havaje nejméně 72 delegátů, úspěchu s přinejmenším 58 delegáty dosáhl i Cruz, který s náskokem 17 procentních bodů porazil realitního magnáta v Idahu.

Jasným poraženým v republikánském táboře je Marco Rubio, který má podporu vedení strany. Nejenže nedokázal uspět ani v jednom ze čtyř států a bez započítání Havaje, odkud konečný přepočet není k dispozici, nezískal ani jednoho delegáta, tak ve dvou státech skončil poslední až za třetím Johnem Kasichem. Ten naopak v Michiganu jen těsně zaostal za druhým Cruzem, z tohoto státu si připsal 17 delegátů.

K získání prezidentské nominace Demokratické strany je potřeba 2383 delegátů. Clintonová má podle propočtů agentury AP 1221 delegátů včetně superdelegátů, a to i superdelegátů ze států, kde se ještě nehlasovalo. Sanders má zatím i se superdelegáty 571 delegátských hlasů, volební klání ale nadále nepovažuje za prohrané. U republikánů postačuje na nominaci 1237 delegátů, Trump jich má aktuálně 458, Cruz 359, Rubio 151 a Kasich 54.


Čtěte také:

Trump udržuje v průzkumech náskok, na Cruze má 14 procent

Trump prý chce po případné nominaci spoléhat i na peníze sponzorů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web