Trumpovy výroky se podobají Hitlerovi, prohlásil mexický prezident

Mexiko v žádném případě nebude platit stavbu zdi na hranicích se Spojenými státy, jak to navrhl republikánský uchazeč o kandidaturu na úřad amerického prezidenta Donald Trump. Uvedl to mexický prezident Enrique Peňa Nieto, který protipřistěhovaleckou rétoriku lídra republikánského nominačního klání přirovnal ke slovům nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

 Donald Trump
7.3.2016 20:13   |  

Newyorský miliardář v jednom ze svých kontroverzních prohlášení voličům slíbil, že k zastavení přílivu přistěhovalců z Latinské Ameriky postaví na hranici s Mexikem dvanáctimetrovou zeď, kterou zaplatí Mexičané. Později v dalším projevu Trump „zvedl“ zeď ještě o tři metry. Peňa Nieto v rozhovoru s deníkem Excelsior řekl, že neexistuje scénář, který by Mexiko přiměl za zeď zaplatit.

Zároveň se vůbec poprvé vyjádřil k Trumpově antiimigrantským výrokům, v nichž mimo jiné prostořeký magnát označil Mexičany za zloděje a násilníky a přislíbil vyhostit všechny nelegální přistěhovalce ze země. „Naneštěstí byly v historii lidstva chvíle, kdy tato ostrá vyjádření vedla k nejhrozivějším situacím… Takto to dělal Mussolini, takto to dělal Hitler, využili situace, možná problémů, s nimiž se tehdy lidstvo potýkalo po ekonomické krizi,“ přirovnal mexický prezident Trumpovy projevy k předválečným slovům evropských diktátorů.

Trumpovy projevy Mexičané dlouhodobě odsuzují a vyslovili se proti nim například i někdejší prezidenti Vicente Fox a Felipe Calderón, současná hlava státu však v této souvislosti veřejně promluvila až nyní. Financovat stavbu zdi minulý týden odmítl mexický ministr financí Luis Videgaray.


Čtěte také:

Vše nám sebrali, říká Trump o Číňanech. Jejich kapitálu se ale neštítí

Zeď na hranicích s USA financovat nebudeme, vzkazuje Mexiko Trumpovi

Analýza: Jak může vypadat prvních sto dní prezidenta Trumpa?

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web