Tsipras volby vyhrát nemusí, má ale lepší koaliční potenciál | E15.cz

Tsipras volby vyhrát nemusí, má ale lepší koaliční potenciál

Tsipras volby vyhrát nemusí, má ale lepší koaliční potenciál
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Levicová formace SYRIZA má šanci těsně zvítězit v parlamentních volbách, které se v Řecku konají 20. září. Podle nového průzkumu institutu Kapa Research by SYRIZE dalo svůj hlas 26,5 procenta voličů, zatímco pravicové konzervativce ze strany Nová demokracie (ND) by podpořilo 25,9 procenta lidí.

Podle agentury Metron Analysis, která zveřejnila svůj průzkum v pátek, by naopak těsně zvítězili konzervativci, které by volilo 24 procent potenciálních voličů, zatímco pro levicovou formaci bývalého premiéra Alexise Tsiprase by jich hlasovalo o 0,6 procentního bodu méně.

V parlamentních volbách v Řecku má i minimální rozdíl cenu zlata, protože vítěz dostane bonus 50 dodatečných poslaneckých mandátů v parlamentu složeném z 300 poslanců. Při daném rozložení sil nemá žádná z těchto stran naději získat nadpoloviční většinu. Nová demokracie má ale větší potenciál pro vyjednání vládní koalice - má v parlamentu více potenciálních spojenců.

Tsipras podal se svou vládou demisi 20. srpna, předtím ještě vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Po tomto kroku se rozhodl pro nové předčasné volby, protože prý vyčerpal svůj mandát z předčasných voleb, které se konaly letos v lednu. V Řecku nyní vládne úřednický kabinet premiérky Vasiliki Thanosové. Jejím úkolem je dovést zemi k volbám.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!