Tsiprasova Syriza ztrácí před volbami výrazně náskok | E15.cz

Tsiprasova Syriza ztrácí před volbami výrazně náskok

Tsiprasova Syriza ztrácí před volbami výrazně náskok
Lídr řecké strany SYRIZA Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Řecké průzkumy veřejného mínění před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami nadále uvádějí ve vedoucí pozici levicovou stranu Syriza bývalého premiéra Alexise Tsiprase. Její náskok před druhými konzervativci se ale ztenčuje takřka na minimum.

Podle sondáže agentury Pulse pro televizi Action 24 by Syriza získala 26 procent hlasů, na druhém místě by se ztrátou jednoho procentního bodu skončila opoziční Nová demokracie. Další průzkum agentury Alco pro zpravodajský server newsit.gr snižuje rozdíl mezi oběma stranami na pouhé 0,4 procentního bodu.

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Po tomto kroku se rozhodl pro nové předčasné volby, protože prý vyčerpal svůj mandát z předčasných voleb, které se konaly letos v lednu.

Rozdíl se zmenšuje

Ještě na konci srpna sondáž agentury ProRata ukazovala ztrátu konzervativní Nové demokracie na Tsiprasovu stranu 3,5 procentního bodu. Pro srovnání, v květnu byl náskok Syrizy dokonce ve výši 15 procentních bodů. To ale bylo před odtržením odpůrců úsporných opatření, kteří se od formace odtrhli a založili novou stranu pod názvem Levicová jednota.

Z průzkumů rovněž vyplývá, že populističtí Nezávislí Řekové, kteří byli Tsiprasovým koaličním partnerem, by se do zákonodárného sboru nedostali. Naopak nově vzniklá Levicová jednota by do parlamentu se zhruba čtyřmi procenty hlasů pronikla. Pro vstup do řeckého parlamentu musí strana získat nejméně tři procenta hlasů. Konečný výsledek ale mohou ovlivnit nerozhodnutí voliči, kterých je deset až 15 procent.

Neměli by chybět neonacisté ani komunisté

V parlamentu by měli usednout ještě neonacisté ze Zlatého úsvitu, komunisté, liberálové ze strany Potami (Řeka), socialisté a nově i centristé. Všechny tyto strany by mohly dostat od půltuctu po zhruba dvě desítky poslaneckých míst.

V Řecku nyní vládne úřednický kabinet premiérky Vasiliki Thanosové. Jejím úkolem je dovést zemi k již druhým letošním předčasným volbám, které jsou plánovány na 20. září.

Řecký tisk: Tsiprasova Syriza je na pokraji rozštěpení

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!