Turecko oficiálně požádalo USA o zatčení duchovního Gülena | E15.cz

Turecko oficiálně požádalo USA o zatčení duchovního Gülena

Turecko oficiálně požádalo USA o zatčení duchovního Gülena
Fetullah Güllen
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Turecko oficiálně požádalo Spojené státy o zatčení islámského duchovního Fethullaha Gülena, jehož Ankara obviňuje ze zosnování červencového pokusu o převrat. Oznámila to dnes podle agentury Reuters turecká stanice NTV. Gülen, jenž obvinění odmítá, žije v USA od roku 1999.

O Gülenovi spolu na začátku měsíce hovořili na summitu v Číně americký prezident Barack Obama a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Šéf Bílého domu tehdy hlavu Turecka ujistil, že americká vláda bude spolupracovat s Ankarou, aby pomohla tomu, že strůjci pokusu o státní převrat stanou před soudem. Podle vysoce postaveného amerického činitele ale zdůraznil, že rozhodnutí v Gülenově případě bude právní, nikoli politické.

Turecko: USA mění pohled na vydání Gülena

Od nezdařeného puče, po jehož potlačení následovaly v Turecku rozsáhlé čistky mimo jiné ve státním aparátu či ve školství, jsou vztahy mezi oběma spojenci napjaté. Turecko má Spojeným státům za zlé, že odmítají pětasedmdesátiletého duchovního vydat.

Gülena viní Erdoganův režim z pokusu o svržení turecké vlády dlouhodobě. Letos v lednu s ním a sedmdesátkou dalších osob začal v Turecku soudní proces kvůli pokusu svrhnout vládu již v prosinci 2013 prostřednictvím korupčního skandálu. Ten zasáhl nejvyšší patra politiky a mimo jiné se týkal Erdoganova syna Bilala.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!