Turecko: V Sýrii se na vlastní pěst zasáhnout nechystáme

Turecko se nechystá na samostatnou vojenskou akci v Sýrii, z čehož Ankaru podezírá Moskva. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný představitel turecké vlády, podle něhož Turecko v syrském konfliktu jedná pouze jako součást protiteroristické koalice. Rusko ve čtvrtek oznámilo, že má vážné obavy z chystaného tureckého úderu za syrskou hranicí.

 Turecká armáda (ilustrační foto)
5.2.2016 11:59   |  

„Turecko neuvažuje o zahájení vojenské akce či pozemní operace v Sýrii,“ řekl zmíněný významný vládní představitel agentuře Reuters s tím, že Ankara je součástí koalice a nadále bude své akce koordinovat s dalšími zeměmi. „Jak jsme opakovaně uvedli, Turecko nepodnikne jednostrannou akci,“ dodal činitel.

Ruská armáda dala ve čtvrtek najevo, že má "vážné důvody" se domnívat, že Turecko se připravuje k „vojenské intervenci“ v Sýrii. Zdůvodnila to množstvím tureckých vojáků a vojenského materiálu na turecko-syrské hranici a také tureckým odmítnutím požadavku Moskvy vyslat nad území ruské průzkumné letadlo. Ankara se proti tvrzení o chystané invazi ohradila s tím, že se Rusko snaží odvrátit pozornost od svých zločinů páchaných v Sýrii.

Vztahy mezi Ankarou a Moskvou se prudce zhoršily, když na konci loňského listopadu turecká armáda sestřelila nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér. Ankara obvinila Moskvu z narušení tureckého vzdušného prostoru, což ale Rusové popřeli. Od té doby se mezi oběma zeměmi odehrávají verbální střety.


Čtěte také:

Rusko chystá další sankce proti Turecku, prý už jen ladí detaily

Turecko uvedlo letectvo do bojové pohotovosti, hrozí prý střet s Ruskem

Moskva: Turecko zřejmě chystá invazi do Sýrie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web