Turecký ministr: Chceme v Sýrii pozemní operaci, nemůžeme ale jednat sami

Turecko, Saúdská Arábie a někteří jejich evropští spojenci chtějí pozemní operaci v Sýrii, v rámci koalice na tom ale nepanuje shoda a o strategii této případné operace se zatím vážně nedebatovalo. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu.

 Turecká armáda hlídkuje u města Kobani
16.2.2016 20:55   |  

„Některé země, jako jsme my, Saúdská Arábie a další západoevropské státy říkají, že pozemní operace je nutná… Ale očekávat to jen od Saúdské Arábie, Turecka a Kataru není správné, ani realistické,“ řekl Çavusoglu. „Jestliže se podobná operace uskuteční, musí být provedena společně, jako je tomu u (koaličních) leteckých úderů,“ dodal. V koalici jsou podle něj někteří proti pozemní operaci. Jsou tam ale i tací, kteří se jí nechtějí účastnit, ale Turecko a další země v jejich aktivitách podporují.

Agentura Reuters již dříve citovala nejmenovaného tureckého představitele, podle kterého nebude možné válku ukončit bez pozemní ofenzivy. „Turecko jednostrannou pozemní operaci nezačne. Žádáme o účast na této operaci koaliční partnery. Jednáme o tom se spojenci,“ uvedl tento zdroj.

Islámský stát jako záminka

Vůdce radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh dnes obvinil Turecko a Saúdskou Arábii z toho, že využívají hnutí Islámský stát jako záminku k zahájení pozemní akce v Sýrii. Bojovníci Hizballáhu bojují v zemi na straně režimu prezidenta Bašára Asada.

Podle Nasralláha jsou Ankara a Rijád poháněny svou „nenávistí“ kvůli tomu, že jimi podporovaní rebelové utrpěli v uplynulých dnech na bitevním poli v Sýrii rozsáhlé porážky. Válku chtějí raději protahovat, než aby souhlasili s dohodou, která povede k tomu, že u moci zůstane prezident Bašár Asad, řekl Nasralláh svým příznivcům v Bejrútu.


Čtěte také:

Medveděv: Rusko v Sýrii neplánuje nekonečnou vojenskou operaci

Válka nervů: ruské stíhačky v Sýrii pronásledují německá letadla

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny Fotogalerie

Již více než pět milionů prodaných kusů Škoda Octavia dělá z tohoto vozu nejdůležitější model ve stodvacetileté historii mladoboleslavské automobilky. Po ovládnutí společnosti… více

Mobilní web