Turecký ministr: Chceme v Sýrii pozemní operaci, nemůžeme ale jednat sami

Turecko, Saúdská Arábie a někteří jejich evropští spojenci chtějí pozemní operaci v Sýrii, v rámci koalice na tom ale nepanuje shoda a o strategii této případné operace se zatím vážně nedebatovalo. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu.

 Turecká armáda hlídkuje u města Kobani
16.2.2016 20:55   |  

„Některé země, jako jsme my, Saúdská Arábie a další západoevropské státy říkají, že pozemní operace je nutná… Ale očekávat to jen od Saúdské Arábie, Turecka a Kataru není správné, ani realistické,“ řekl Çavusoglu. „Jestliže se podobná operace uskuteční, musí být provedena společně, jako je tomu u (koaličních) leteckých úderů,“ dodal. V koalici jsou podle něj někteří proti pozemní operaci. Jsou tam ale i tací, kteří se jí nechtějí účastnit, ale Turecko a další země v jejich aktivitách podporují.

Agentura Reuters již dříve citovala nejmenovaného tureckého představitele, podle kterého nebude možné válku ukončit bez pozemní ofenzivy. „Turecko jednostrannou pozemní operaci nezačne. Žádáme o účast na této operaci koaliční partnery. Jednáme o tom se spojenci,“ uvedl tento zdroj.

Islámský stát jako záminka

Vůdce radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh dnes obvinil Turecko a Saúdskou Arábii z toho, že využívají hnutí Islámský stát jako záminku k zahájení pozemní akce v Sýrii. Bojovníci Hizballáhu bojují v zemi na straně režimu prezidenta Bašára Asada.

Podle Nasralláha jsou Ankara a Rijád poháněny svou „nenávistí“ kvůli tomu, že jimi podporovaní rebelové utrpěli v uplynulých dnech na bitevním poli v Sýrii rozsáhlé porážky. Válku chtějí raději protahovat, než aby souhlasili s dohodou, která povede k tomu, že u moci zůstane prezident Bašár Asad, řekl Nasralláh svým příznivcům v Bejrútu.


Čtěte také:

Medveděv: Rusko v Sýrii neplánuje nekonečnou vojenskou operaci

Válka nervů: ruské stíhačky v Sýrii pronásledují německá letadla

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web