Tusk: Británie už nemůže od EU čekat výhody jako v minulosti | E15.cz

Tusk: Británie už nemůže od EU čekat výhody jako v minulosti

ČTK

Rozhovory mezi Evropskou unií a Británií o britském odchodu z evropského bloku by se měly v první fázi zabývat především rozvázáním vzájemných vztahů a zajištěním právní jistoty pro občany, firmy a mezinárodní partnery.

Až poté, co bude v této oblasti dosaženo "dostatečného pokroku", budou možné přípravné a předběžné diskuse o budoucích obchodních vztazích. Postup jednání v několika fázích předpokládá návrh politického rámce rozhovorů o brexitu, který připravil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Vystoupení Británie z EU získává jasnější obrysy

Komentář Jany Havligerové: Brexit není apokalypsa

Zahájení paralelních vyjednávání o všech tématech ve stejnou dobu, jak někteří v Británii navrhli, nebude," prohlásil dnes Tusk na tiskové konferenci na Maltě, která nyní unii předsedá. EU ale podle něj sdílí britskou touhu udržet silné vzájemné vztahy i po brexitu.

"Silné vazby přesahující ekonomiku a zahrnující bezpečnostní spolupráci zůstávají v našem společném zájmu," zdůraznil šéf Evropské rady. Text jeho návrhu, který zveřejnil server Politico, také připomíná, že vztah nečlenské země s EU nemůže přinášet stejné výhody jako plnoprávné členství v unii.

Čtěte vše o brexitu >>>

Dokument Tusk předložil poté, co vláda premiérky Theresy Mayové ve středu oficiálně oznámila britský záměr opustit evropský blok. Dopis, kterým tak ministerská předsedkyně učinila, se zmiňuje právě o možnosti souběžných jednání o podobě britského odchodu i o budoucích vztazích.

"Musíme zajistit, že Británie dodrží všechny své finanční závazky a záruky, které na sebe jako členský stát převzala," uvedl předseda unijních summitů s tím, že EU své závazky dodrží.

Skotsko žádá druhou šanci - nové referendum o nezávislosti na Británii

Tusk odmítl, že by EU vystavovala Londýnu "účet za brexit" či pokutu za odchod. "Mluvíme jen o spravedlnosti a o závazcích. Nemám pochyb, že obě strany chtějí ukázat, že se k sobě při jednáních hodlají chovat spravedlivě," řekl.

O textu, který Tusk připravil, bude nyní jednat ostatních 27 unijních států, jejichž lídři by konečnou podobu měli potvrdit na mimořádném summitu 29. dubna. Podle maltského premiéra Josepha Muscata ale už nyní panuje v zásadě shoda. "Jako předsednická země považujeme Tuskův návrh za konstruktivní," řekl Muscat na Maltě novinářům. Mayová podle něj ve svém dopise sama uznala, že její země má vůči EU závazky.

Na základě rozhodnutí summitu vypracuje Evropská komise soubor směrnic pro konkrétní vyjednávání, které už budou státy schvalovat kvalifikovanou většinou. Do praxe je bude uvádět vyjednávací tým komise vedený někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem. Dnešní Tuskův dokument připomíná, že na jednání jsou dva roky a lhůta vyprší 29. března 2019.

CzechInvest ponouká firmy k přesunu z Velké Británie. První tři už jsou v Česku

"Rozhovory, které začínají, budou složité, komplexní a někdy konfrontační. Tomu se nelze vyhnout," poznamenal šéf Evropské rady. Sedmadvacet unijních států ale podle něj nehodlá Brity trestat. "Brexit sám o sobě je dostatečný trest," doplnil. Po více než 40 společných letech si podle něj obě strany zaslouží co možná nejhladší rozvod. S premiérkou Mayovou se hodlá sejít ještě do mimořádného summitu. Také podle Muscata budou jednání tvrdá, ale nepůjde o válku.

Věcí prvořadé důležitosti je ochrana občanů EU žijících a pracujících v Británii a Britů v EU, upozornil novináře Tusk. Až do brexitu jsou jejich práva zajištěna. "Ale musíme zajistit jejich postavení a situaci po (britském) odchodu recipročními, realizovatelnými a nediskriminačními zárukami," řekl. Je též potřeba zabránit právnímu vakuu pro společnosti v době, kdy po brexitu přestane v Británii platit unijní právo.

Sobotka: prioritou jednání o Brexitu májí být práva občanů EU, kteří v Británii pracují

Podle Tuska tak bude základním cílem jednání minimalizace nejistot a zmatků způsobených britským rozhodnutím z EU odejít. "Jde v zásadě o snahu nějak kontrolovat škody," poznamenal.

Tuskův dokument se také zmiňuje o případných přechodných uspořádáních, pokud to bude právně možné. Ta však musí být jasně definovaná a časově omezená a předpokládají trvající platnost všech unijních pravidel.

Tuskem předložený text rovněž upozorňuje na význam mírového procesu v Severním Irsku a na snahu vyhnout se vzniku "tvrdé hranice" mezi Irskem a britským Severním Irskem. Odstavec je také věnován britským vojenským základnám na Kypru.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!