Tusk: Státy EU by si měly přerozdělit alespoň sto tisíc uprchlíků | E15.cz

Tusk: Státy EU by si měly přerozdělit alespoň sto tisíc uprchlíků

Tusk: Státy EU by si měly přerozdělit alespoň sto tisíc uprchlíků
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Země Evropské unie by měly prokázat větší míru solidarity s těmi státy unie, které nejvíc zasáhla migrační krize. Před jednáním s maďarským premiérem Viktorem Orbánem to v Bruselu prohlásil Donald Tusk, který byl ještě loni polským premiérem a nyní předsedá jednání lídrů unijních zemí. Jedním z významných gest by podle něj bylo přijetí vyšších počtů uprchlíků. Tusk v této souvislosti zmínil potřebu přerozdělit mezi státy EU nejméně 100 tisíc osob.

Tusk dnes před schůzkou s Orbánem zdůraznil, že solidarita musí být jen jednou částí evropské odpovědi na krizi. Tou druhou musí být snaha dostat masivní pohyby uprchlíků pod kontrolu.

„Měli bychom vážně zvažovat způsoby, jak se s migrační vlnou vyrovnat posílením našich hranic a tím, že 'klíče od Evropy' získáme zpět z rukou pašeráků a vrahů,“ prohlásil Tusk. Chybou by ale podle něj bylo, kdyby se EU v této otázce rozdělila na tábory zastánců větší ochrany hranic a těch politiků, kteří prosazují „otevřené dveře i okna“.

Orbán požádal o jednání s představiteli Evropské unie den před pátečním jednáním zemí visegrádské skupiny v Praze. Země visegrádské čtyřky, tedy kromě Maďarska a Česka také Slovensko a Polsko, povinné přerozdělování uprchlíků dosud jednoznačně odmítaly.

Uprchlická krize? Je to německý, ne evropský problém, tvrdí Orbán

„Každý by měl chápat, že dnešní přístup k uprchlíkům je ve skutečnosti vyjádřením evropské solidarity uvnitř Evropy,“ poznamenal Tusk. Uvědomit by si to podle něj měly právě země, které nejsou nyní krizí výrazně zasažené a samy mají se solidaritou z unie v minulosti své zkušenosti. „Je skutečně paradox, že největší země v Evropě jako Německo či Itálie potřebují naši solidaritu,“ podotkl.

Prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky by podle Tuska na říjnovém summitu měli diskutovat také o výrazném zvýšení prostředků, které jsou na řešení migrační krize v EU vynakládány.

Unijní státy se od jara zatím nedokázaly dohodnout ani na dobrovolné redistribuci 40 tisíc žadatelů o azyl poté, co smetly ze stolu návrh Evropské komise na povinné přerozdělení tohoto počtu podle určitého kvótového systému. Komise tehdy předpokládala, že státy by od postižených Itálie a Řecka převzaly žadatele ze Sýrie a Eritreje, tedy ze zemí, u jejichž občanů je udělení azylu velmi pravděpodobné.

Podle některých médií se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chystá příští týden v projevu před Evropským parlamentem navrhnout přerozdělení možná až 160 tisíc osob.

Změní drastický snímek postoj Evropy k migrantům? ptají se britská média

Šašek provokuje: Vítejte ve Vyšehradu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!