Tymošenková zůstává za mřížemi

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková se hned tak z vězení nedostane. Parlament nezrušil paragraf o zneužití služebních pravomocí, na jehož základě byla odsouzena na sedm let v souvislosti se smlouvou o dodávkách ruského plynu. Pro návrh hlasovalo pouze 147 ze 450 poslanců.

Julia Tymošenková
15.11.2011 17:03   |  

Výsledek hlasování doprovázely emotivní výjevy a pokřiky opozice, která se zrušení odstavce snaží už delší dobu prosadit. „Bojíte se. Držíte Juliji ve vězení, protože se bojíte,“ vytkla svým kolegům z vládní Strany regionů spojenkyně Tymošenkové Natalija Korolevská.

„Výsledek nenechává nikoho na pochybách o tom, že orgány hodlají pokračovat v politické represi,“ uvedl po hlasování o změnách v trestním zákoníku další zákonodárce z bloku Tymošenkové, Andrij Kožemjakin. „Měli jste dnes šanci zrušit hanebné stalinistické paragrafy, které byly v minulých dekádách používány proti populárním vůdcům,“ dodal. Opozice poté na protest opustila zasedací místnost.


Čtěte také: Janukovyč: Za odsouzení Tymošenkové mohou špatné zákony


Strana regionů měla údajně příkaz nezvedat pro návrh ruku. „Šéf naší frakce řekl ne. Krátká odpověď, ale srozumitelná,“ citovala média poslance partaje Volodymyra Makejenka.

Šéfka opozice je nyní stíhána v několika dalších případech. Kvůli jejímu věznění se narušily vztahy Ukrajiny s Evropskou unií.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web