Ukrajina opět žádá Rusko o slevu na plyn. Nesouhlas může ohrozit dodávky | E15.cz

Ukrajina opět žádá Rusko o slevu na plyn. Nesouhlas může ohrozit dodávky

Ukrajina opět žádá Rusko o slevu na plyn. Nesouhlas může ohrozit dodávky
plynovod (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Gazprom

ČTK, bru

Ukrajina požádala Rusko o nižší ceny zemního plynu pro nadcházející zimní období. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vyjádřil přesvědčení, že Kyjev a Moskva by se měly vrátit k dohodě z minulé zimy, během které si Ukrajina dodávky ruského zemního plynu předplácela, dostala na ně ale výraznou slevu.

„Jsme přesvědčeni, že jedinou možností pro zajištění tranzitu plynu do Evropské unie i stabilních dodávek na Ukrajinu je použít stejný mechanismus, který loni vypracovaly EU, Ukrajina a Rusko,“ uvedl ukrajinský premiér ve sdělení, které zveřejnila jeho kancelář.

Podle dohody z loňského podzimu Ukrajina souhlasila s cenou za ruský plyn ve výši 385 dolarů za tisíc kubíků. Od této částky už je odečtena zhruba třicetiprocentní sleva, kterou Rusko nabídlo Ukrajině v závislosti na kolísavosti světových cen energií. Sleva tak činila 100 dolarů na každých tisíc krychlových metrů plynu.

Stejná sleva nebude

Dohoda o zimních dodávkách ruského plynu mezitím vypršela a na dodávkách plynu pro třetí čtvrtletí se státy nedohodly. Ruský plynárenský koncern Gazprom 1. července oznámil, že ten den přestal Ukrajině dodávat plyn, protože Kyjev si nepředplatil dodávky.

Ruský prezident Vladimir Putin také v létě avizoval, že Ukrajina už nemůže počítat se stejnou slevou, jakou dostala na loňskou zimu. „Nemůžeme poskytovat slevu (Ukrajině) v dřívější výši, ale každopádně by konečná cena pro ukrajinské spotřebitele neměla být vyšší, než v sousedních zemích, například Polsku,“ řekl.

Evropa kryje asi třetinu své spotřeby ruským plynem, který je zhruba z poloviny přepravován přes Ukrajinu. Kvůli cenovým sporům Gazprom zavřel Kyjevu kohoutek s plynem v zimě 2005-2006 a 2008-2009, což postihlo i dodávky evropským odběratelům.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!