Ukrajina vydá na podporu Naftogazu dluhopisy za dvě miliardy dolarů

Ukrajina vydá dluhopisy v domácí měně za zhruba dvě miliardy dolarů (49,4 miliardy korun), aby podpořila státní energetický podnik Naftogaz. Podle agentury Reuters to uvádí dokument zveřejněný na internetové stránce vlády. Ropný a plynárenský podnik Naftogaz hospodaří s podstatně větším schodkem než ukrajinská vláda. Podnik po Kyjevu žádá, aby mu pomohl s placením účtů.

 ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
26.1.2015 12:52   |  

Ukrajina na podporu Naftogazu vydá dluhopisy v domácí měně v hodnotě 31,5 miliardy hřiven, stojí v dokumentu. Podle agentury Reuters bude prodej postupovat zřejmě obdobně jako u dřívějších transakcí. Nové dluhopisy pravděpodobně koupí centrální banka, což by mělo uvolnit finanční prostředky pro Naftogaz, který jimi bude financovat svůj dovoz zemního plynu.

Ukrajina v uplynulém roce vydala na podporu Naftogazu dluhopisy v domácí měně v objemu 96,6 miliardy hřiven. Tyto operace však vytvářejí tlak na ukrajinské devizové rezervy, které jsou na nejnižší úrovni za deset let. V současnosti dosahují zhruba 7,5 miliardy dolarů (185,2 miliardy korun), což by sotva stačilo na pokrytí dovozu na pět týdnů, napsal Reuters. Důvodem tohoto stavu jsou mimo jiné i loňské splátky dluhu za ruský plyn a podpora domácí měny.


Čtěte také:

Rusko zvažuje prodej státních dluhopisů, aby mělo na podporu bank

Naftogaz je zátěž, měl by být zprivatizován

Ruská banka vydala první postkrymské dluhopisy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web