Ukrajina vydá na podporu Naftogazu dluhopisy za dvě miliardy dolarů

Ukrajina vydá dluhopisy v domácí měně za zhruba dvě miliardy dolarů (49,4 miliardy korun), aby podpořila státní energetický podnik Naftogaz. Podle agentury Reuters to uvádí dokument zveřejněný na internetové stránce vlády. Ropný a plynárenský podnik Naftogaz hospodaří s podstatně větším schodkem než ukrajinská vláda. Podnik po Kyjevu žádá, aby mu pomohl s placením účtů.

 ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
26.1.2015 12:52   |  

Ukrajina na podporu Naftogazu vydá dluhopisy v domácí měně v hodnotě 31,5 miliardy hřiven, stojí v dokumentu. Podle agentury Reuters bude prodej postupovat zřejmě obdobně jako u dřívějších transakcí. Nové dluhopisy pravděpodobně koupí centrální banka, což by mělo uvolnit finanční prostředky pro Naftogaz, který jimi bude financovat svůj dovoz zemního plynu.

Ukrajina v uplynulém roce vydala na podporu Naftogazu dluhopisy v domácí měně v objemu 96,6 miliardy hřiven. Tyto operace však vytvářejí tlak na ukrajinské devizové rezervy, které jsou na nejnižší úrovni za deset let. V současnosti dosahují zhruba 7,5 miliardy dolarů (185,2 miliardy korun), což by sotva stačilo na pokrytí dovozu na pět týdnů, napsal Reuters. Důvodem tohoto stavu jsou mimo jiné i loňské splátky dluhu za ruský plyn a podpora domácí měny.


Čtěte také:

Rusko zvažuje prodej státních dluhopisů, aby mělo na podporu bank

Naftogaz je zátěž, měl by být zprivatizován

Ruská banka vydala první postkrymské dluhopisy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web