Ukrajina zvažuje celní unii s Ruskem a dalšími státy

19.10.2011 20:44   |  

Ukrajina uvažuje o vstupu do celní unie, kterou tvoří Rusko, Kazachstán a Bělorusko. Prohlásil to dnes ukrajinský premiér Mykola Azarov na schůzce šéfů vlád bývalých sovětských republik v Petrohradě. S novou myšlenkou přišel v době, kdy se perspektivy sblížení Ukrajiny s EU ocitly v ohrožení kvůli odsouzení ukrajinské opoziční vůdkyně Julije Tymošenkové.

„Pověřil jsem ministerstvo hospodářství, aby vyhodnotilo technická pravidla (celní unie) s předpokladem našeho možného vstupu. Myslíme si, že to usnadní obchod mezi našimi zeměmi,“ řekl Azarov.

Ruský premiér Vladimir Putin označil rozhodnutí Ukrajiny za důležitý krok kupředu k integraci Kyjeva do celní unie. Vyzval Kyjev, aby se „zbavil politické fobie“ a spočítal si „ekonomický prospěch“ budoucího členství v celní unii.

„Je to otázka ekonomických výhod. Je třeba počítat, zvažovat věci, zbavit se politických fobií minulosti a hledět do budoucnosti,“ řekl Putin na tiskové konferenci v Petrohradě.

V úterý Putin oznámil, že Rusko a bývalé sovětské republiky podepsaly dohodu o vytvoření zóny volného obchodu, která vytvoří nový základ obchodních a hospodářských vztahů v rámci Společenství nezávislých států (Ázerbájdžán, Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán a Ukrajina).


Čtěte také: Řecko: Ukrajinu zatím v EU nechceme


Jednání o zóně volného obchodu se konají v době, kdy Evropská unie odložila plánovanou návštěvu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v Bruselu kvůli odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové k sedmi letům vězení za překročení pravomocí. Janukovyč měl v Bruselu jednat o přidružení Ukrajiny k EU.

Rusko se už měsíce snaží přitáhnout Ukrajinu do své celní unie s Běloruskem a Kazachstánem, která je v platnosti od léta loňského roku. Snaží se přesvědčit Kyjev, že by tím získal více než sblížením s Evropskou unií. Ukrajina doposud návrhy Moskvy na vstup do unie odmítala a dávala přednost „spolupráci“ s unií s perspektivou, že bude jednou jejím členem.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki… více

Komerční prezentace
Mobilní web