Ukrajina zvažuje celní unii s Ruskem a dalšími státy

19.10.2011 20:44   |  

Ukrajina uvažuje o vstupu do celní unie, kterou tvoří Rusko, Kazachstán a Bělorusko. Prohlásil to dnes ukrajinský premiér Mykola Azarov na schůzce šéfů vlád bývalých sovětských republik v Petrohradě. S novou myšlenkou přišel v době, kdy se perspektivy sblížení Ukrajiny s EU ocitly v ohrožení kvůli odsouzení ukrajinské opoziční vůdkyně Julije Tymošenkové.

„Pověřil jsem ministerstvo hospodářství, aby vyhodnotilo technická pravidla (celní unie) s předpokladem našeho možného vstupu. Myslíme si, že to usnadní obchod mezi našimi zeměmi,“ řekl Azarov.

Ruský premiér Vladimir Putin označil rozhodnutí Ukrajiny za důležitý krok kupředu k integraci Kyjeva do celní unie. Vyzval Kyjev, aby se „zbavil politické fobie“ a spočítal si „ekonomický prospěch“ budoucího členství v celní unii.

„Je to otázka ekonomických výhod. Je třeba počítat, zvažovat věci, zbavit se politických fobií minulosti a hledět do budoucnosti,“ řekl Putin na tiskové konferenci v Petrohradě.

V úterý Putin oznámil, že Rusko a bývalé sovětské republiky podepsaly dohodu o vytvoření zóny volného obchodu, která vytvoří nový základ obchodních a hospodářských vztahů v rámci Společenství nezávislých států (Ázerbájdžán, Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán a Ukrajina).


Čtěte také: Řecko: Ukrajinu zatím v EU nechceme


Jednání o zóně volného obchodu se konají v době, kdy Evropská unie odložila plánovanou návštěvu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v Bruselu kvůli odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové k sedmi letům vězení za překročení pravomocí. Janukovyč měl v Bruselu jednat o přidružení Ukrajiny k EU.

Rusko se už měsíce snaží přitáhnout Ukrajinu do své celní unie s Běloruskem a Kazachstánem, která je v platnosti od léta loňského roku. Snaží se přesvědčit Kyjev, že by tím získal více než sblížením s Evropskou unií. Ukrajina doposud návrhy Moskvy na vstup do unie odmítala a dávala přednost „spolupráci“ s unií s perspektivou, že bude jednou jejím členem.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web