Ukrajinská tajná služba se má inspirovat u banderovců, prohlásil její šéf

Ukrajinská tajná služba SBU se má po své reformě opírat o zkušenosti a tradice bezpečnostní služby ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery (OUN-UPA), a ne sovětské tajné policie KGB. Prohlásil to náčelník SBU Valentyn Nalyvajčenko. Přislíbil také očistu od „vlastizrádců“, kteří prý tajnou službu ovládli v éře proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Vedení už úplně obměnil a do vedoucích funkcí povolává mladé lidi, často mladší 30 let.

Náčelník SBU Valentyn Nalyvajčenko
1.4.2015 17:52   |  

„Pro SBU netřeba vymýšlet nic zbytečného, ale je důležité opírat se o tradice a přístupy v práci bezpečnostní služby OUN-UPA ve 30. až 50. letech. Působila proti agresorovi v podmínkách okupace, měla vlasteneckou výchovu, bojovou kontrarozvědku a opírala se o civilní ukrajinské obyvatelstvo, jehož bezpříkladné podpory využívala,“ řekl Nalyvajčenko v novinovém interview.

Tradice si prý dobře prostudoval ještě v dobách, kdy býval v opozici. Přesvědčen je také, že při proměnách ukrajinské tajné služby je nutné se zřeknout nejen názvů, ale i struktury používané KGB, například místo správ a oddělení je nutné přejít k referátům a okruhům.

Nejde prý jen o přejmenování, ale o lepší kontakt s veřejností a spolupracovníky z jejích řad, o větší pravomoci a o rozhodnější postup „proti jakýmkoli projevům separatismu či nadržování agresorovi v byznysu či v jakékoli jiné sféře společenského života“.

Rusko zdůrazňuje zločiny banderovnců

Nalyvajčenkova slova zaujala nejen ukrajinská, ale i ruská média. Z řad KGB vzešel i současný ruský prezident Vladimir Putin a ruská propaganda často označuje přívržence prozápadního režimu v Kyjevě za banderovce.

Ruská státní agentura TASS v souvislosti s výroky šéfa SBU uvedla, že OUN-UPA za válečných dob používala v boji za nezávislou Ukrajinu i terorismu, její ideologií byl šovinismus a xenofobie, vystupovala protisovětsky, protipolsky a antisemitsky. Členům OUN-UPA se připisuje zavraždění nejméně milionu lidí, včetně okolo 200 tisíc Poláků.

Stepan Bandera je kontroverzní postavou. Za války byl vůdcem ukrajinských nacionalistů, ale po pokusu o vyhlášení nezávislosti Ukrajiny jej nacisté internovali v koncentračním táboře. V německém exilu jej v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB. Pro řadu Ukrajinců je hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, Rusové jej však považují za zločince a kolaboranta s nacisty.


Čtěte také:

Porošenkovi vadí soukromé armády oligarchů, v zemi již operovat nemají

Ukrajinská tajná služba: Moskva chystala atentát na nizozemského ministra

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017 aktualizováno

Evropská unie prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2017. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých… více

Komerční prezentace
Mobilní web