Úmrtí soudce Nejvyššího soudu USA zostřilo volební kampaň

Jen pár hodin poté, co byla v sobotu zveřejněna zpráva o smrti soudce Nejvyššího soudu USA Antonina Scalii, se začali ozývat uchazeči o prezidentskou funkci.

Nečekaným tématem předvolebních diskuzí uchazečů o prezidentský úřad se stalo křeslo soudce Nejvyššího soudu USA, jež v sobotu opustil Antonin Scalia.
16.2.2016 8:00   |  

Zatímco demokratička Hillary Clintonová se omezila na stručné prohlášení, kde chválí zápal a nasazení katolického soudce a vyjadřuje svoji soustrast rodině, v táboře republikánů Scaliova smrt vyvolává spíše znepokojení ohledně jmenování jeho nástupce.

Otázka dne najednou zní: má nového soudce jmenovat ještě Barack Obama, nebo by to měl přenechat svému nástupci, o němž se rozhodne během několika měsíců? „Zdržovat, zdržovat, zdržovat!“ zní doporučení Donalda Trumpa ze sobotní předvolební debaty. Souhlasí s ním i Marco Rubio a Ted Cruz, stejně jako lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Podle New York Times byla Hillary Clintonová těmito návrhy republikánů natolik znechucena, že využila první příležitosti, aby je odsoudila jako odporující ústavě i historickým zvyklostem. „Je to nehoráznost, že se republikáni v Senátu i ve volebních týmech tak rychle odhodlali blokovat jmenování jakéhokoli Obamova kandidáta,“ sdělila. „Barack Obama je prezidentem až do ledna 2017. To je fakt, přátelé, ať se to republikánům líbí, nebo ne!“

Bílý dům dal najevo, že jmenování proběhne v „náležitém termínu“ a Obama se mu bude věnovat v pondělí v republikány ovládaném Senátu. Scaliův nástupce totiž bude hrát roli jazýčku na vahách mezi liberálními a konzervativními soudci. Jeho mandát je doživotní a ovlivní právní prostředí v USA po celou příští generaci.


Čtěte také:

Clintonová a Sanders dominovali první debatě demokratů

Levicová superstar Bernie Sanders

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web