USA poskytnou obětem války v Sýrii dalších 500 milionů dolarů | E15.cz

USA poskytnou obětem války v Sýrii dalších 500 milionů dolarů

USA poskytnou obětem války v Sýrii dalších 500 milionů dolarů
John Kerry (uprostřed) při společné tiskové konferenci s tajemníkem Ligy arabských států Nabilem Elarabym (vlevo) a egyptským ministrem zahraničí Samehem Shukrim (vpravo)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Spojené státy poskytnou lidem a zemím postiženým občanskou válkou v Sýrii další humanitární pomoc v hodnotě 500 milionů dolarů (10,7 miliard korun). Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí. Jeho šéf John Kerry v pátek jednal v Turecku, kde se snažil tamní vysoké politiky přesvědčit, aby se země zapojila do zamýšlené koalice proti radikální organizaci Islámský stát (IS), jež obsadila rozsáhlá území v Sýrii a Iráku.

Kerry se v Ankaře setkal s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premiérem Ahmetem Davutogluem, které chtěl získat pro bližší spolupráci týkající se boje proti IS v Sýrii a Iráku. Turecko už dříve uvedlo, že je ochotné spolupracovat co se týče humanitární pomoci, do případných bojových operací se ale zapojit nechce. Ankara to zdůvodňuje zejména ohledem na osud 49 tureckých zajatců, které radikální islamisté v červnu unesli z konzulátu v iráckém Mosulu.

Podle Kerryho je zatím předčasné hovořit o tom, jak bude vznikající koalice pro boj s islámskými radikály z IS vypadat a jaké evropské a arabské státy se k ní nakonec přidají. Nebylo by ale prý šťastné, aby se do jednání na nadcházející pařížské konferenci o bezpečnosti Iráku zapojoval Írán, řekl dnes šéf americké diplomacie v turecké metropoli.

250 milionů na pomoc uprchlíkům

Balíček nové americké pomoci by měl zahrnovat 250 milionů dolarů (5,3 miliard korun) „na pomoc uprchlíkům a hostitelským komunitám v sousedních zemích zasažených krizí,“ uvedl John Kerry ve svém prohlášení. Podle OSN se dosud v okolních zemích zaregistrovaly na tři miliony uprchlíků. Mnoho dalších ale uvízlo v Sýrii, když se kvůli bojům a ofenzivě islamistů nemohou dostat k otevřeným hraničním přechodům, uvedla agentura Reuters.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) musela své domovy kvůli válce opustit již polovina všech obyvatel Sýrie, v zemi se nachází asi 6,5 milionu takzvaných vnitřních uprchlíků.

Nejvíce utečenců ze Sýrie se nachází v Libanonu (1,17 milionu), Turecku (830000) a Jordánsku (613000). Dalších 215000 Syřanů uteklo do Iráku a další tisíce jich jsou například v Egyptě. Jak uvedla agentura AFP, spolu s dnes oznámeným příspěvkem bude částka, kterou Spojené státy přispěly od roku 2011 obětem války v Sýrii, činit již 2,9 miliardy dolarů (62 miliard korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!