USA v únoru vyšlou na východ Evropy plně vyzbrojenou bridádu

aktualizováno Spojené státy počátkem příštího roku rozmístí ve východní Evropě útvar velikosti brigády s plnou výzbrojí. Oznámilo to americké ministerstvo obrany s tím, že vojáci budou disponovat nejmodernější výzbrojí a technikou. Dosud se předpokládalo, že jednotka bude na východě kontinentu využívat výcvikovou výzbroj, která je tam už rozmístěna. Dislokace počítá s umístěním vojsk v šesti východoevropských státech, Česká republika mezi nimi není.

Jednotky americké armády (na snímku) operovali v rámci akce „Atlantic Resolve“ (Atlantická rozhodnost) také v Litvě.
30.3.2016 21:21   |  

Brigáda o síle 4200 mužů má na východ Evropy dorazit v únoru 2017, uvedl Pentagon. Její přítomností chce Washington vyslat signál podpory spojencům, kteří mají obavy z rostoucí agrese Ruska. Moskva má podle amerického ministerstva obrany pochopit, že jakákoli agrese proti spojencům USA je nemyslitelná.

Nové plány počítají s tím, že dosavadní výzbroj umístěná ve východní Evropě bude odeslána do USA k opravě a modernizaci. Brigáda, která přijede v únoru, si s sebou přiveze robustnější, modernější vybavení. Budou mezi ním stovky strojů včetně těžkých vozidel, tanků a dalšího zařízení.

„Bude to nejmodernější výbava, kterou může armáda nabídnout, a během příštího roku nahradí starší výcvikové vybavení, které jsme v Evropě rozmístili v posledních letech,“ uvedla mluvčí Pentagonu Laura Sealová.

Počet amerických vojáků trvale přítomných v Evropě se díky dnešnímu rozhodnutí zvýší ze současných 25 tisíc na 29 200.

Rozptýlení obav evropských spojenců

Rozhodnutí má podle AP rozptýlit obavy evropských spojenců. Vyvolaly je prý pověsti o tom, že USA z Evropy hodlají stáhnout vojenské zařízení a omezit spojeneckou podporu. Součástí plánů má naopak být nejen rozmístění nové bojové techniky, ale i nasazení moderního komunikačního zařízení včetně rádiových vysílaček, počítačů a dalších přístrojů.

Plán vychází z rozšířených rozpočtových schémat Pentagonu, která počítají se čtyřnásobným zvýšením výdajů na udržování amerických vojsk v Evropě. Zvýšenou vojenskou přítomnost signalizoval opakovaně během svých evropských cest americký ministr obrany Ashton Carter.

Tanky, OT a další technika

Loni v červnu Carter při návštěvě Estonska uvedl, že USA rozmístí asi 250 tanků, obrněných vozidel a dalšího zařízení v šesti zemích bývalého sovětského bloku. Přinejmenším dočasně budou jednotky rozmístěny v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a pobaltských zemích Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

USA dosud v Evropě trvale udržují dvě armádní brigády. Nové rozhodnutí znamená, že na kontinentu bude fakticky rozmístěna třetí brigáda, jejíž příslušníci budou pravidelně a kontinuálně rotovat každých zhruba devět měsíců. V letošním rozpočtu Pentagonu je na vyslání nových amerických vojáků do Evropy uvolněna částka 780 milionů dolarů (18,7 miliardy korun), pro příští rok se počítá se sumou 3,4 miliardy dolarů (81,4 miliardy korun), uvedla AP.


Čtěte také:

USA posílí přítomnost v Evropě, nejméně o stovky vojáků

Litva kvůli ruské hrozbě obnoví povinnou vojnu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web