V boji o Bílý dům se přitvrzuje, přibývá osobních útoků

Předvolební televizní debata demokratických kandidátů na prezidenta byla duelem mezi Hillary Clintonovou a Bernie Sandersem. Třetí účastník debaty, bývalý guvernér státu Maryland Martin O’Malley, v průzkumech za oběma daleko zaostává. Dosud velmi korektní Clintonová se do Sanderse pustila tak jako nikdy předtím. Především mu vyčetla, že své názory ohledně zdravotnictví a kontroly zbraní mění.

 Hilary Clintonová
19.1.2016 7:25   |  

Kritiku dokázala vyjádřit i s jemnou ironií: „Těší mě, že jste změnil názor,“ řekla například bývalá ministryně zahraničí. Oba demokratičtí rivalové se stylizovali do určité role. Sanders vystupuje jako nekompromisní liberál stojící mimo hlavní politický proud, který se hodlá postavit „vlkům z Wall Street“.

Clintonové vyčítá, že je součástí establishmentu a nechá si platit za přednášky od společností, jako je Goldman Sachs. Clintonová se naproti tomu staví jako pokračovatel Obamova odkazu, tedy jako jediná naděje pro uskutečnění záměrů dosavadního prezidenta. Podle komentátorů sází na značnou oblibu Baracka Obamy mezi demokraty především v několika státech na jihu USA.


Přehled prezidentských kandidátů: Amerika hledá talent aneb Kdo usedne v Bílém domě


Mezi republikány je situace dva týdny před prvními primárkami ještě vyostřenější. Jejich debata, jež proběhla koncem minulého týdne, chvílemi připomínala estrádu či arénu.

Šestá debata republikánů především prokázala, jak se Trump viditelně zlepšil v umění diskuze. Už dříve vyjádřil pochyby, že by se Ted Cruz mohl stát prezidentem, protože se narodil v Kanadě. Cruz v debatě přešel do protiútoku a vyčetl Trumpovi, že s tímto argumentem přišel až nyní, protože se „cítí ohrožen“.

Bez ohledu na nepodloženost svého výroku Trump kontroval populisticky vděčným výrokem: „Máte na hlavě veliký otazník. A to straně nemůžete dělat.“ Účastníci debaty na sebe útočili ještě několikrát a z nejrůznějších důvodů – kvůli migraci, islámským teroristům i právům gayů. Marco Rubio například označil svého rivala Chrise Christieho za „měkčího Obamu“ a vyčítal mu přílišný liberalismus.


Čtěte také:

Bill Clinton vstoupil do kampaně své ženy. Aféře Lewinská se vyhnul

Trampoty během kampaně? Clintonové hrozí vyšetřování kvůli e-mail aféře

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web