V Jemenu se navzdory příměří bojuje. Konflikt jen tak neskončí | E15.cz

V Jemenu se navzdory příměří bojuje. Konflikt jen tak neskončí

V Jemenu se navzdory příměří bojuje. Konflikt jen tak neskončí
Jemen, boje, bojovníci,
• 
ZDROJ: čtk

Marian Hronek

Koalice vedená Saúdskou Arábií oznámila pětidenní pozastavení bojů proti šíitským rebelům. Povstalci ale příměří odmítli a v Jemenu se stále ozývá střelba.

Jednostranně vyhlášené příměří mělo začít platit včera po půlnoci a koalice k němu přistoupila z humanitárních důvodů. Čtyři měsíce trvající občanská válka na obyvatele Jemenu těžce doléhá, vázne zásobování a na mnoha místech chybí potraviny, léky i pohonné hmoty. Šíité nicméně pokračují v ostřelování koaličních pozic a vládních jednotek, které palbu opětují. Vůdce povstalců nejprve příměří odmítl, později ale rebelové prohlásili, že je o něm OSN formálně neinformovala.

V hlavním městě San’á a velké části vnitrozemí byl včera nicméně klid. Klíčovým místem současných bojů tak zůstává druhé největší město Aden, jež kontroluje koalice.

Konec v nedohlednu

Konflikt v Jemenu podle analytiků hned tak neskončí, protože žádná z bojujících stran nemá jasnou převahu. Zatímco Saúdská Arábie a další sunnitské země podporují prezidenta v exilu Hádího, za rebely stojí šíitský Írán. I když mají koaliční síly lepší techniku a značné finanční prostředky, omezují se na letecké útoky a poskytují jemenským vojákům výcvik. Írán je prakticky jedinou zemí, kde převládá obyvatelstvo hlásící se k šíitské větvi islámu, a má proto obrovský zájem na tom, aby se jeho souvěrci udrželi u moci.

Vzbouřenci začali Jemen obsazovat od loňského září, letos v lednu se jim podařilo dobýt prezidentský palác v metropoli San’á a převzít moc. Oficiálně se nazývají Boží partyzáni, ale vžilo se i označení hútíovci, podle jejich vůdce al-Hútího. O ideologii hnutí vypovídá jejich motto „Bůh je veliký, smrt Americe, smrt Izraeli, prokletí Židům, vítězství pro islám“. Někteří američtí vojenští experti nicméně považují hútíovce za efektivní sílu v boji proti al-Káidě na Arabském poloostrově i proti Islámskému státu.

konflikt v Jemenukonflikt v JemenuAutor: čtk, reuters

Válka už má na svědomí smrt nejméně 35 tisíc lidí. Mezinárodní organizace uvádějí, že osmdesát procent ze zhruba 25 milionů jemenských obyvatel potřebuje naléhavě humanitární pomoc.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!