V příštím roce budou pokračovat vyjednávání o zrušení víz do Kanady

30.12.2010 12:41   |  

Koncem ledna přijedou do Česka kanadští experti na imigraci. Budou zjišťovat, jak české úřady chrání menšiny a pomáhají jim v integraci. Návštěva souvisí se snahou České republiky o zrušení víz do Kanady. To bylo zavedeno loni v reakci na velké počty českých žadatelů o azyl.

„Kanadští experti budou zkoumat socio-ekonomickou oblast a důvody, které přispěly k nezvyklému přílivu imigrantů. Zároveň budou zkoumat vládní akční plány a strategie, které by měly napomoci zastavit zvýšenou imigraci,“ řekla kanadská velvyslankyně v Česku Valerie Raymondová Lidovým novinám.

Praha nese vízovou povinnost velmi nelibě. Dosud se jí ale nepodařilo Ottavu o zrušení přesvědčit, nepomohla ani intervence a podpora Evropské komise, na kterou se česká vláda s žádostí o pomoc při odstranění víz obrátila.

Kanada dosud nesdělila, kdy by mohla víza pro Čechy zrušit. Případná úprava vízové politiky možná připadá v úvahu, až Kanada zavede nový azylový systém, což by mělo být na konci roku 2011. Do té doby se nejspíš povedou další jednání.

Kanada zavedla pro Českou republiku vízovou povinnost po opakovanému přílivu českých Romů žádajících o azyl. Kanadský azylový systém bývá často posuzován jako příliš benevolentní, což prý vede k tomu, že může být snadno zneužíván kvůli sociálním dávkám.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web