V závěru kampaně potřebuje Mitt Romney hlasy nerozhodnutých žen

Demografické zařazení rozděluje americké voliče více, než by se na první pohled mohlo zdát. Zvláště patrné je to u žen, které tvoří polovinu elektorátu a zároveň svébytnou skupinu se zájmem o specifická témata kampaně. Právě na ženy zamířili v posledních týdnech stratégové republikána Mitta Romneyho svou kampaň. Jejím cílem je stáhnout náskok, který u Američanek dosud má Barack Obama.

Obama se s Romneym celkem utká ještě ve dvou debatách. Další se uskuteční 16. října v Hempsteadu ve státě New York a poslední 22. října ve floridském městě Boca Raton. (Foto ČTK)
19.10.2012 10:20   |  

Statisticky je mezi nerozhodnutými voliči více žen než mužů a zmenšení genderového rozdílu se tak může výrazně promítnout do celkových výsledků.

Romney se snaží změnit obrázek, který si o něm řada voliček udělala na základě vystupování během nezvykle vyhrocených republikánských primárek. Romneyho kvůli nim vnímají jako mnohem konzervativnějšího, než ve skutečnosti je, tvrdí republikánův tým. Příznivcům rozeslal e-mail podepsaný Romneyho zástupkyní z doby, kdy byl guvernérem. Polovinu lidí v jeho nejužším týmu prý tvořily ženy.

Oproti mužům si voličky vedle ekonomiky mnohem více všímají postojů kandidátů k sociálním otázkám, hlavně potratům a dostupnosti antikoncepce. Otázka potratů rozdmýchává v USA vášně i čtyřicet let po jejich legalizaci. Zde je Romney na tenkém ledě. Svůj názor na přerušení těhotenství totiž v posledních deseti letech otočil.


Čtěte také:

Kandidáti vyhlížejí čísla o stavu ekonomiky, zvláště z trhu práce

Ve druhé, ostřejší debatě prezidentských kandidátů útočil Obama

Americké firmy svým zaměstnancům vnucují Romneyho


Během kandidatury na guvernéra Massachusetts v roce 2002 vystupoval jako zastánce ženského „práva volby“, dnes potraty uznává jen ve výjimečných případech. Toho využívá kampaň Baracka Obamy – liberální přístup současného prezidenta k otázce zmiňuje podle New York Times jeho každý desátý televizní spot.


Obama ztratil hlavně na Jihu

Barack Obama si sice vede dobře u žen, ztrácí ale na jiných demografických frontách. Podle průzkumu agentury Gallup mu oproti roku 2008 prudce ubylo voličů mezi obyvateli Jihu, vysokoškolsky vzdělanými lidmi, bělochy a generací mezi 30 a 49 lety. Zachovává si sice přízeň mladých do 29 let, seniorů, obyvatel Středozápadu a lidí s jinou než bílou barvou pleti, u žádné ze skupin ale výrazněji neposílil.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web