Valls: Islámský stát musíme zničit v Sýrii a Iráku, ale i v Libyi | E15.cz

Valls: Islámský stát musíme zničit v Sýrii a Iráku, ale i v Libyi

Valls: Islámský stát musíme zničit v Sýrii a Iráku, ale i v Libyi
Francouzský premiér Manuel Valls
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Organizaci Islámský stát bude třeba zničit nejen v Sýrii a v Iráku, ale nepochybně také v Libyi. V rozhovoru poskytnutém rádiu France Inter to uvedl francouzský premiér Manuel Valls. Paříž zatím podniká nálety na radikály z IS pouze na Blízkém východě. Na začátku prosince ale přiznala, že pozorovací lety provádí i nad oblastmi v Libyi, kde IS působí.

„Jsme ve válce, máme nepřítele, DAIŠ (arabská zkratka pro IS), se kterým musíme bojovat a kterého musíme zničit: v Sýrii, v Iráku a zítra bezpochyby v Libyi,“ uvedl Valls. Už na počátku prosince Valls prohlásil, že Libye bude „velkým tématem nadcházejících měsíců“. Téměř měsíc po pařížských atentátech ze 13. listopadu, které si vyžádaly životy 130 lidí, je podle premiéra teroristická hrozba „stále přítomná“. Francie má „stovky, tisíce mladých lidí, kteří podlehli radikalizaci“.

Před týdnem Francie informovala, že 20. a 21. listopadu provedla nad severní Libyí průzkumné lety, které se zaměřily na okolí měst Syrta a Tobrúk. V plánu jsou prý i další monitorovací mise. Francouzská letadla se už od loňska účastní leteckých úderů na pozice IS v Iráku a od letošního září také v Sýrii.

Moc IS v Libyi roste. V řadách místní odnože organizace působí asi dva až tři tisíce lidí. Zhruba polovina z nich ve městě Syrta. Podle některých zpráv se radikální islamisté do této severoafrické země stále častěji přesunují z Blízkého východu kvůli náletům koaličních sil a Ruska.

Libye se po revolučním roce 2011 nedokázala vymanit z chaosu ani ustavit fungující státní instituce. Má dvě vlády a dva parlamenty a bezpečnostní situaci zhoršuje rivalita ozbrojených skupin, které se podílely na sesazení vlády Muammara Kaddáfího.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!