Varufakis radí labouristům. Ti si cení jeho zkušeností z jednání s Trojkou

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis je po loňském odchodu z Tsiprasovy vlády politicky stále velmi aktivní. Nyní do jeho agendy spadá kromě vedení hnutí DiEM25 také neformální poradní funkce v britské Labour Party. Její šéf Jeremy Corbyn si od Varufakise slibuje, že pomůže straně fomulovat ekonomickou politiku zaměřenou proti škrtům ve veřejných výdajích.

 Řecký ministr financí Janis Varufakis
2.3.2016 19:07   |  

V rozhovoru s lokálním novinami Islington Tribune Corbyn uvedl, že Varufakis má straně v určité míře radit. List The Guardian posléze upřesnil, že Varufakis se zúčastní seminářů, které pořádá stínový ministr financí John McDonnell. Straně mají pomoci k formulaci ekonomické politiky.

„Varufakis je zajímavý díky absolvování všech vyjednávání s Evropskou centrální bankou, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou komisí. S Řeckem bylo zacházeno otřesným způsobem,“ uvedl Corbyn. „Uvědomuji si, že my na rozdíl od Řecka nejsme členy eurozóny, chceme však nabourat představu, že k prosperitě se lze proškrtat. Prosperity lze ve skutečnosti dosáhnout díky hospodářskému růstu.“

Varufakis nicméně nezastává žádnou formální funkci, ani není členem rady ekonomických poradců strany. Aktivní by měl být zejména v hnutí Demokracie v Evropě - hnutí 2025 (DiEM25), které nedávno založil a jehož cílem je do deseti let zásadně reformovat Evropskou unii.

„Dnes společná byrokracie a společná měna rozdělují evropské národy, které se začaly sjednocovat navzdory svým rozdílným jazykům a kulturám,“ uvedl Varufakis v manifestu. „Hrdé národy jsou obraceny proti sobě. Nacionalismus, extremismus a rasismus se znovu probudily,“ dodal s tím, že EU hrozí rozpad.


Čtěte také.

Varufakis měl záložní plán pro návrat k drachmě, najal si i hackera

Janis Varufakis: Neudržitelný dluh mění věřitele v leviatana

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Už od ledna cena ropy vytrvale roste. Včera po půlroce opět prolomila hranici padesáti dolarů za barel. Pro řadu těžařů je to hranice, při které mohou měnit své plány. Až dosud… více

Komerční prezentace
Mobilní web