Visegrád: Odchod Britů nezastaví vývoj unie

Velká Británie by měla co nejrychleji pracovat na oficiálním odchodu z EU, shodli se ministři zahraničí visegrádské čtyřky. Bylo by chybou reagovat na referendum překotnou integrací zbylé sedmadvacítky. Její vývoj se ale nezastaví.

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák
28.6.2016 7:33   |  

Klíčovou otázkou je nyní podle šéfů diplomacie Visegrádu vytvoření nového vztahu s Velkou Británií. „Máme zájem, aby byl kvalitní, abychom se v něm chovali jako přátelé, kteří se navzájem potřebují,“ prohlásil Lubomír Zaorálek (ČSSD) s tím, že to záleží i na Velké Británii.

Ministři zahraničí Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se spolu se šéfy francouzské a německé diplomacie sešli včera v Praze, ale konkrétnější závěry ze setkání nevzešly. Co bude důležité pro tuzemskou politiku, naznačilo jednání vlády. Ta schvalovala mandát premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na dnes začínající zasedání Evropské rady.


Přečtěte si: Britské banky jsou na kolenou, čtyři největší ztratily čtvrtinu hodnoty


Jednou z priorit bude umožnit Čechům dál bez omezení pracovat ve Velké Británii v případě, když Britové budou mít možnost bez omezení pracovat v EU. A pokud budou Britové chtít mít volný přístup na evropský trh, pak stanovit, kolik za tuto výhodu budou platit. Premiér bude na dvoudenním jednání v Bruselu také prosazovat pokračování dotačního programu pro zemědělce. Ten by jim měl kromě jiného kompenzovat klesající výkupní ceny mléka a vepřového masa.

Ministr Zaorálek a jeho protějšky z visegrádské čtyřky se rovněž shodují, že řešení důsledků anglického referenda musejí evropské země hledat společně, protože členské státy ke svému životu projekt EU nutně potřebují. Špatnou reakcí by bylo rychle a překotně se dál integrovat či tvářit, že se nic nestalo.

„Jsme připraveni pokračovat v integraci tam, kde to naléhavě všichni potřebujeme a jsme schopni to vysvětlit lidem. Unie by se tudíž měla soustředit na projekty, které mají praktické dopady na život lidí,“ uvedl šéf české diplomacie.

Pracovní skupinu povede státní tajemník
Vyjednávat s Velkou Británií o jejím vystoupení z Evropské unie a dalších vztazích k České republice bude podle včerejšího rozhodnutí kabinetu nová pracovní skupina. Povede ji státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a budou v ní zástupci ministerstev, českého byznysu a obchodu.

Čtěte také:

Brexit přinesl chaos, finanční trhy zažily černý pátek

Jaroslav Bukovský: Nebe a pekla brexitu

Brexit způsobil investorům vyšší ztráty než finanční krize

Jana Havligerová Autor: Jana Havligerová hlavní komentátorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web