Volba šéfa Evropského parlamentu bude italským soubojem | E15.cz

Volba šéfa Evropského parlamentu bude italským soubojem

Karel Pučelík

Na začátku příštího roku čeká Evropský parlament volba nového předsedy. Staré dohody neplatí, obě hlavní strany chystají své vlastní kandidáty - a oba italské národnosti.

Po evropských volbách v roce 2014 byl zvolen předsedou Evropského parlamentu socialista Martin Schulz. Na jeho volbě se dohodly obě největší strany – středopravicová Evropská lidová strana (EPP) a evropští socialisté. Socialista měl stát v čele parlamentu po celou první polovinu funkčního období, poté mě měl být nahrazen lidovcem.

Dosavadní předseda Martin Schulz znovu kandidovat nebude, socialisté dohodu z roku 2014 ale nedodrží. Do nejvyšší funkce v europarlamentu nominují vlastního kandidáta, šéfa frakce Gianniho Pitellu.

Evropští socialisté nepodpoří kandidáta lidovců, Pospíšil jejich jednání odmítá

Lidovci nedodržení dohody kritizují, předsednické funkce se ale nevzdávají. Kandidátem EPP bude Antonio Tajani, někdejší mluvčí kontroverzního italského premiéra Silvia Berlusconiho. Tajani v europarlamentu reprezentuje italskou pravicovou stranu Forza Italia. Evropský parlament tedy čeká italský souboj.

Ani jedna z dvojice nejsilnějších frakcí ale dostatek hlasů k prosazení vlastního kandidáta nemá, budou se muset ucházet o hlasy menších frakcí. Jazýčkem na vahách se mohou stát evropští liberálové z ALDE. Jejich šéf Guy Verhovstadt se ke své možné kandidatuře dosud nevyjádřil.

Získat zbraň bude mnohem těžší. EU schválila nová pravidla

Tajani jde pro podporu své kandidatury ještě dál, požádal o ni své krajany z Hnutí pěti hvězd. Pro některé evropské politiky je toto populistické hnutí příliš kontroverzní, vždyť patří do euroskeptické frakce EFDD, ve které působí i Marine Le Pen. Členové největší italské opoziční strany zřejmě v prvním kole volby podpoří svého kandidáta Piernicolu Pediciniho, ve druhém kole by se ale mohli přiklonit k Tajanimu.

Vše o Evropské unii čtěte zde >>> 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!