Vyloučen. Francouzská Národní fronta se zbavila svého zakladatele Le Pena | E15.cz

Vyloučen. Francouzská Národní fronta se zbavila svého zakladatele Le Pena

Vyloučen. Francouzská Národní fronta se zbavila svého zakladatele Le Pena
Jean Marie Le Pen
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Francouzská krajně pravicová Národní fronta vyloučila ze svých řad zakladatele strany Jeana-Marieho Le Pena, který se nedávno dopustil nových antisemitských výroků. "Plné a odůvodněné rozhodnutí bude brzy oznámeno panu Le Penovi," uvedla strana ve svém prohlášení. Bývalý předseda strany byl předmětem disciplinárního řízení kvůli nedávnému provokativnímu prohlášení o holokaustu.

Národní fronta vedená Le Penovou dcerou Marine se již pokusila začátkem léta svého zakladatele zbavit členství a předtím čestného předsednictví, ale francouzský soud tomu zabránil s tím, že 87letý politik neměl možnost se bránit na stranickém shromáždění. V nedávném hlasování se 94 procent členů strany vyslovilo pro to, aby mu byl odejmut titul čestného předsedy.

Le Pen bude v Paříži brzy souzen za to, že opět označil plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech za „detaily historie“. Strana loni vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová, která je nyní europoslankyní, se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo. Otcovy radikální postoje ale její ambice ohrožují a Marine se nyní snaží plně se od Le Pena distancovat.

Le Pen nechystá vznik nové strany, chce zpět získat tu svou
Bývalý předseda francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Jean-Marie Le Pen odmítl, že se chystá založit novou politickou stranu. Své příznivce naopak vyzval, aby ve FN zůstali a snažili se ji změnit zevnitř.

Možnost založení nové strany, která by konkurovala FN v prosincových regionálních volbách, sedmaosmdesátiletý Le Pen v rozhovoru poskytnutém rádiu Europe 1 vyloučil. „Máme ambici získat zpět naši stranu, naše hnutí,“ uvedl s tím, že jeho podporovatelé by měli zůstat ve FN na svých postech a pracovat na návratu strany k ideálům, se kterými ji on v roce 1972 zakládal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!