WHO již nepovažuje ebolu za mezinárodní hrozbu

Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že ebolu již nepovažuje za mezinárodní zdravotní hrozbu. Od roku 2013 toto virové onemocnění zabilo na 11 tisíc lidí, hlavně v Africe. Ředitelka organizace Margaret Chanová ale v Ženevě uvedla, že je třeba zachovat velkou ostražitost v západní Africe.

 Virus eboly
30.3.2016 7:10   |  

O viru eboly lékaři vědí, že dlouho přežívá v semeni některých mužů, kteří chorobou trpěli a vyléčili se. „Ohledně vytrvalosti viru nyní víme, že u některých mužů zůstává rok až 15 měsíců,“ vysvětlil podle agentury Reuters expert WHO Bruce Aylward možný výskyt nových případů.

Také Chanová na tiskové konferenci v sídle WHO připustila, že se v západní Africe nové případy nejspíš ještě objeví. „Hrozba mezinárodního šíření choroby je ale již slabá a země jsou nyní s to reagovat tak, že případy zůstanou izolované a rychle řešené,“ ujistila podle agentury AFP šéfka organizace.

Hrozba mezinárodního šíření choroby je ale již slabá a země jsou nyní s to reagovat

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a ve Španělsku. Celkem se nakazilo přes 28600 lidí.

Kromě více než 11300 obětí na životech zasadila epidemie těžkou ránu i místním zdravotnickým systémům i celému hospodářství západní Afriky. Jednalo se o nejhorší epidemii eboly v zaznamenaných dějinách. WHO v posledních měsících dvakrát ohlásila ukončení epidemie, ale vždy se poté objevily nové případy, i když jen izolované. Naposledy guinejská vláda 17. března oznámila, že testy u dvou lidí v zemi prokázaly přítomnost eboly.


Čtěte také:

Afrika hlásí první týden bez nového případu eboly od března 2014

Epidemie eboly v západní Africe skončila, zanechala přes 11 tisíc mrtvých

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Anglie volí odchod. Co zbytek unie?

Anglie volí odchod. Co zbytek unie?

Celý svět v pátek ráno ochromily zprávy o výsledcích referenda ve Velké Británii. Touhu po odchodu z Evropské unie však vyjádřily především volební okrsky v Anglii, zbylé části… více

Komerční prezentace
Mobilní web